Indonezja: Działacze niepodległościowi z Płd. Moluków zagrożeni torturami

[2010-08-08 08:51:46]

Amnesty International ostrzegła, że wobec 10 działaczy niepodległościowych z Południowych Moluków przetrzymywanych przez specjalną jednostkę antyterrorystyczne policji indonezyjskiej mogą być stosowane tortury.

Aktywistów zatrzymano 2 sierpnia. Chcieli oni, podczas wizyty prezydenta Indonezji Susilo Bambang Yudhoyono, która odbyła się dzień później, zwrócić uwagę na problem łamania praw człowieka w tym regionie.

Obawiamy się, że istnieje ryzyko, że wobec tych osób zostaną zastosowane bardzo brutalne metody - stwierdziła Donna Guest, dyrektor Amnesty International w regionie Azji i Pacyfiku. Działacze proniepodległościowi z Moluków byli już nie raz bezkarnie torturowani przez indonezyjską policję - dodała.

Benney Sinay, Izak Sapulete, Andy Maruanaya, Ongen Krikof, Marven Bremer, Steven Siahaya, Ong Siahaya, Nomo Andries, Charly Souisa i Glenn Wattimury zostali oskarżeni o związki z ruchem Republika Południowych Moluków (Republik Maluku Selatan). Działacze planowali rozdawać ulotki, książki i inne materiały poświęcone łamaniu praw człowieka w Molukach i chcieli wezwać do uwolnienia więźniów politycznych - twierdzi AI. Tymczasem specjalna jednostka antyterrorystyczna, stworzona po zamachach na Bali w 2002 roku, dokonała także przeszukań w domach członków rodzin zatrzymanych.

W ostatnich latach Amnesty International udokumentowała dziesiątki przypadków aresztowania osób, które w pokojowy sposób domagały się niepodległości dla swojego regionu. W czerwcu 2007 roku 22 osoby zostały zatrzymane za wywieszenie południowomolukańskiej flagi przed prezydentem Indonezji. W areszcie bito ich kablem elektrycznym i kolbami karabinów, kazano im czołgać się na brzuchu po gorącym asfalcie i wkładano im kule bilardowe do ust. Obecnie odsiadują oni wyroki od 7 do 20 lat za "rebelię". Podobna działania władze stosują wobec zwolenników niepodległości Zachodniej Papui.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku