Kuba: Fidel Castro wystąpił w parlamencie po czterech latach przerwy

[2010-08-08 17:41:24]

Były przywódca Kuby po raz pierwszy, odkąd przez czterema laty z przyczyn zdrowotnych przekazał władzę bratu, wygłosił przemówienie w zgromadzeniu narodowym. Spotkało się ono z gorący przyjęciem, choć było bardzo nietypowe - trwało zaledwie dziesięć minut, a więc znacznie krócej niż wielogodzinne mowy, do których w przeszłości pierwszy sekretarz Komunistycznej Partii Kuby przyzwyczaił słuchaczy.

W przemówieniu 7 sierpnia Fidel Castro wezwał USA do tego, żeby nie dopuściły do wojny z Iranem. Jego brat siedział obok niego w trakcie wystąpienia, które dziennikarz bbc.co.uk określił jako solidne i wypolerowane. Przez następną godzinę i 10 minut odpowiadał na pytania deputowanych, dotyczące polityki zagranicznej. Ostrzegł przed ryzykiem nuklearnego holocaustu z udziałem USA i Iranu. Oskarżył amerykański rząd o planowanie ataku na to bliskowschodnie państwo, a także na Koreę Północną i wezwał prezydenta Baracka Obamę, żeby zapobiegł konfliktowi. USA zarzucają Iranowi, że próbuje stworzyć własną broń nuklearną, ale Teheran temu zaprzecza. Jeśli wybuchnie wojna, obecny porządek społeczny nagle zniknie i cena będzie nieskończenie większa - powiedział Fidel Castro.

Choć ostatnio legendarny kubański przywódca częściej pojawia się w mediach, a także bierze udział w promocji pierwszego tomu swoich wspomnień, przed jego przemówieniem w parlamencie Minister Kultury Abel Prieto powiedział BBC: Myślę, że zawsze był w życiu politycznym Kuby, ale nie jest w rządzie.

Rządzący krajem Raul Castro zaprzecza wszelkim sugestiom, że w kierownictwie partii istnieje różnica zdań odnośnie kierunku polityki gospodarczej. Niektóre sfery życia ekonomicznego, które od ponad półwiecza jest kontrolowane przez państwo, ulegają bowiem w ostatnich miesiącach nieznacznej liberalizacji.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku