Iran: Rosja pomoże uruchomić reaktor nuklearny
[2010-08-13 21:09:19]
![]() Jak przypomina guardian.co.uk, w marcu amerykańska sekretarka stanu Hillary Clinton podczas wizyty w Moskwie skrytykowała plany uruchomienia elektrowni w Bashehr, opisując je jako przedwczesne, wziąwszy pod uwagę podejrzenia dotyczące pokojowego charakteru programu nuklearnego realizowanego przez Teheran. W czerwcu Rada Bezpieczeństwa ONZ zatwierdziła czwartą rundę sankcji przeciwko Iranowi, związaną z programem nuklearnym realizowanym przez ten kraj. Obejmuje ona ściślejszą kontrolę finansową i rozszerzone embargo na broń, a także zakaz posiadania aktywów niemal czterdziestu firm i ograniczenia podróży dla osób. Pomimo zastrzeżeń USA eksperci nuklearni twierdzą, że Bushehr nie zawiera „wrażliwej technologii” i dlatego też nie figuruje w żadnej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Co więcej, elektrownia ta nie jest też powiązana z programem wzbogacania uranu, stanowiącym potencjalne zagrożenie zbrojeniowe. Udział Rosji w uruchomieniu Bushehr poniekąd stanowi też gwarancję bezpieczeństwa. Moskwa zwraca uwagę, że projekt pozostaje pod ścisłym nadzorem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, organu kontrolnego ONZ. Iran zobowiązał się także do odsyłania całego zużytego paliwa na bazie uranu z powrotem do Rosji w celu ponownego przetworzenia. Wyklucza to możliwość jego użycia do produkcji broni nuklearnej. Budowa tej pierwszej elektrowni jądrowej w Iranie rozpoczęta została w 1975 roku przez kilka niemieckich firm. Po wprowadzeniu embarga przez ONZ po rewolucji islamskiej w 1979 roku i okupacji ambasady USA w Teheranie, firmy te wycofały się z terytorium kraju. Piętnaście lat temu projekt wznowiła Rosja. Powolne tempo prac wynikało z tego, że Moskwa używała tego przedsięwzięcia jako karty przetargowej w relacjach z Teheranem, który nie miał żadnych innych potencjalnych partnerów do realizacji projektu. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
1 lipca:
1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.
1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.
1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.
1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).
1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.
1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.
1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.
2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.
2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.
2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.
?