USA: System opieki zdrowotnej przyczyną krótkiego życia

[2010-10-08 23:14:32]

Raport opublikowany przez The Columbia University wyklucza, że takie czynniki jak otyłość sprawiają, iż oczekiwana długość życia Amerykanów jest krótsza, niż przedstawicieli innych bogatych krajów. Winnym takiego stanu rzeczy jest poleganie na kosztownym i fragmentarycznym leczeniu specjalistycznym, zamiast kompleksowej opieki zdrowotnej.

Badanie wykazało, że oczekiwana długość życia Amerykanek w chwili narodzin w 1950 roku była na piątym miejscu w rankingu najbogatszych krajów, podczas gdy w 2008 roku - na 46. miejscu.

Pomiędzy 1970 a 2002 rokiem wydatki na opiekę zdrowotną rosły w USA niemal dwa razy szybciej, niż w innych bogatych krajach, jednak towarzyszyły temu wyższe wskaźniki umieralności, niż w innych krajach. Przy porównaniach brano pod uwagę takie czynniki, jak różnice pod względem otyłości, palenia tytoniu, wypadków drogowych i morderstw. Państwa, z którymi dokonano porównań - Australia, Austria, Belgia, Francja, Holandia, Japonia, Kanada, Niemcy, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania i Włochy - wszystkie zapewniają uniwersalną opiekę zdrowotną.

USA wydają na opiekę zdrowotną większą część PKB, niż jakiekolwiek inne państwo. Słaba efektywność systemu, jak twierdzą autorzy raportu, wynika z polegania na nieuregulowanym systemie, polegającym na płaceniu za poszczególne usługi medyczne i za opiekę specjalistyczną. System ten cechuje także częste korzystanie z procedur medycznych, które nie są niezbędne, zła komunikacja między lekarzami oraz wysoka liczba błędów lekarskich.

Jak przypomina bbc.co.uk, reforma służby zdrowia przeprowadzana przez prezydenta Baracka Obamę jest jednym z głównych zagadnień poruszanych w kampanii wyborczej przed wyborami do Kongresu, które odbędą się 2 listopada.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku