Egipt: Wybory parlamentarne

[2010-11-28 09:36:57]

Po kampanii wyborczej, w której miały miejsca starcia pomiędzy opozycją a siłami bezpieczeństwa, 28 listopada Egipcjanie wybierają swoich przedstawicieli do parlamentu. Zdecydowaną faworytką jest rządząca partia Partia Narodowo-Demokratyczna prezydenta Hosniego Mubaraka (na zdjęciu). Nie wiadomo natomiast, czy Bractwo Muzułmańskie, oficjalnie zakazane, w rzeczywistości pozostanie największą partią opozycyjną. W 2005 roku jego zwolennicy, startując jako kandydaci niezależni, zdobyli około jednej piątej mandatów.

Nowy parlament będzie miał 518 posłów, z których 508 będzie pochodziło z wyboru, a 10 zostanie wyznaczonych dekretem prezydenckim. W każdym z 254 okręgów wyborczych wyłonionych zostanie dwóch parlamentarzystów, z których jeden ma reprezentować robotników i chłopów, a drugi - przedstawicieli wolnych zawodów i fachowców. Zgodnie z konstytucją bowiem co najmniej połowa posłów musi pochodzić z tych dwóch pierwszych warstw społecznych.

Wybory mają charakter większościowy, ale inaczej niż na przykład w Wielkiej Brytanii, nie wystarczy uzyskać największej liczby głosów. Do uzyskania mandatu konieczne jest zdobycie ponad połowy głosów. Jeśli nie uda się to w pierwszej turze, dwaj kandydaci z największym poparciem ponownie spotykają się w rozstrzygającym starciu w drugiej turze (tak jak kandydaci na prezydentów miast i burmistrzów w Polsce).

Egipskie wybory są krytykowane, gdyż w wielu miejscach kandydaci opozycji zostali niezgodnie z prawem odsunięci od udziału w elekcji. Sądy wezwały do przełożenia wyborów na późniejszy termin, ale rząd raczej nie przejmie się tymi orzeczeniami. Zanosi się więc na miażdżące zwycięstwo partii rządzącej, co postawi pod znakiem zapytania realność demokracji w kraju nad Nilem.

Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 18.00 czasu polskiego. Uprawnionych do głosowania jest około 42 mln osób. Wyników nie należy spodziewać się wcześniej niż za kilka dni.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku