Egipt: Wybory parlamentarne

[2010-11-28 09:36:57]

Po kampanii wyborczej, w której miały miejsca starcia pomiędzy opozycją a siłami bezpieczeństwa, 28 listopada Egipcjanie wybierają swoich przedstawicieli do parlamentu. Zdecydowaną faworytką jest rządząca partia Partia Narodowo-Demokratyczna prezydenta Hosniego Mubaraka (na zdjęciu). Nie wiadomo natomiast, czy Bractwo Muzułmańskie, oficjalnie zakazane, w rzeczywistości pozostanie największą partią opozycyjną. W 2005 roku jego zwolennicy, startując jako kandydaci niezależni, zdobyli około jednej piątej mandatów.

Nowy parlament będzie miał 518 posłów, z których 508 będzie pochodziło z wyboru, a 10 zostanie wyznaczonych dekretem prezydenckim. W każdym z 254 okręgów wyborczych wyłonionych zostanie dwóch parlamentarzystów, z których jeden ma reprezentować robotników i chłopów, a drugi - przedstawicieli wolnych zawodów i fachowców. Zgodnie z konstytucją bowiem co najmniej połowa posłów musi pochodzić z tych dwóch pierwszych warstw społecznych.

Wybory mają charakter większościowy, ale inaczej niż na przykład w Wielkiej Brytanii, nie wystarczy uzyskać największej liczby głosów. Do uzyskania mandatu konieczne jest zdobycie ponad połowy głosów. Jeśli nie uda się to w pierwszej turze, dwaj kandydaci z największym poparciem ponownie spotykają się w rozstrzygającym starciu w drugiej turze (tak jak kandydaci na prezydentów miast i burmistrzów w Polsce).

Egipskie wybory są krytykowane, gdyż w wielu miejscach kandydaci opozycji zostali niezgodnie z prawem odsunięci od udziału w elekcji. Sądy wezwały do przełożenia wyborów na późniejszy termin, ale rząd raczej nie przejmie się tymi orzeczeniami. Zanosi się więc na miażdżące zwycięstwo partii rządzącej, co postawi pod znakiem zapytania realność demokracji w kraju nad Nilem.

Lokale wyborcze będą czynne od 7.00 do 18.00 czasu polskiego. Uprawnionych do głosowania jest około 42 mln osób. Wyników nie należy spodziewać się wcześniej niż za kilka dni.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku