Izrael: Wielka demonstracja w obronie praw człowieka

[2011-01-17 17:03:51]

W Tel Awiwie wieczorem 16 stycznia miała miejsce największa demonstracja od lat. Tysiące ludzi protestowały przeciwko serii ataków na organizacje broniące praw obywatelskich i praw człowieka, a także nasilającym się postawom antyarabskim. Pod szyldem Obozu Demokratyznego, koalicji organizacji i wybitnych jednostek, maszerujący słuchali z głośników krytyki izraelskiego rządu, w szczególności prawicowego ministra spraw zagranicznych Avigdora Liebermana, który postrzegany jest jako zagrożenie dla izraelskiej demokracji. Krytykowano także Partię Pracy za to, że zdecydowała się współtworzyć koalicyjny rząd Benjamina Nenjahu i - jak powiedział członek Knesetu z lewicowej partii Meretz Nitzan Horowitz - doprowadziła do istnienia najbardziej rasistowskiej koalicji w historii Izraela. Żaden członek Partii Pracy nie może twierdzić, że ma czyste ręce. Jesteście członkami najbardziej skrajnego rządu… Za co zdradziliście swoje zasady? Za kilka ministerialnych stołków? - dodał Horowitz.

Organizatorzy marszu i wiecu mieli nadzieję, że będą one oznaczały początek odrodzenia izraelskiej lewicy i walki przeciwko dominacji prawicy. Zgodnie z ich relacją uczestników było 20 tysięcy. Policja określiła tę liczbę jako dwukrotnie mniejszą.

Bezpośrednią przyczyną demonstracji było przyjęcie przez Kneset ustawy o wszczęciu parlamentarnego śledztwa w sprawie finansowania grup obrońców praw człowieka. Posunięcie to odebrane zostało jako fundamentalny atak na demokrację, przypominający polowanie na czarownice prowadzone po II wojnie światowej w USA przez senatora Josepha McCarthy’ego. W czasie wiecu krytykowano także inne posunięcia: wezwanie przez rabinów do niesprzedawania i niewynajmowania przez Żydów nieruchomości Arabom, parlamentarne głosowanie za "przysięgą lojalności", którą mają składać nowi obywatele Izraela, a także uwiezienie działacza Jonathana Pollacka za wzięcie udziału w proteście rowerowym.

Jak podaj guardian.co.uk, zwracając się do zgromadzonych Meir Sheetrit z centroprawicowej partii Kadima powiedział, że śledztwo przeciwko grupom obrońców praw człowieka będzie wyjęciem cegły z muru demokracji. Natomiast były marszałek Knesetu i jeden z głównych inicjatorów Obozu Demokratycznego Avraham Burg powiedział "Guardianowi", że sytuacja jest "wyjątkowa". Jego zdaniem: Izrael nie jest już demokracją. Technicznie jest, ale fundamenty demokracji - wolność, równość - są zagrożone. Fatwy rabiniczne i prześladowania polityczne są czerwonymi światłami. Jeśli nie stawimy temu czoła teraz, to jutro będzie za późno.

Protestujący trzymali plakaty z napisami "Żydzi i Arabowie nie będą wrogami" i "Będziemy walczyć z reżimem ciemności". Obok siebie powiewały flagi izraelskie i palestyńskie.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


29 czerwca:

1831 - W organie saintsimonistów "Le Globe" pojawił się czasownik "socialiser".

1893 - W Wilnie rozpoczęła się narada działaczy socjalistycznych, przyjęta później jako I Zjazd PPS.

1925 - Urodził się Giorgio Napolitano, działacz Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), następnie socjaldemokrata; 2006-15 prezydent Włoch.

1930 - W Krakowie obradował zwołany przez partie centrolewu Kongres Obrony Prawa i Wolności Ludu; po jego zakończeniu odbył się na Rynku Kleparskim wspólny wiec 30 tysięcy robotników i chłopów.

1945 - Urodziła się Chandrika Kumaratunga, lewicowa polityk lankijska. Brała udział w rewolcie studenckiej w Paryżu w 1968. W 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party. Prezydent Sri Lanki w latach 1994-2005.

1945 - W Warszawie obrady XXVI Kongresu PPS - Stanisław Szwalbe przewodniczacym Rady Naczelnej, Edward Osóbka-Morawski - przewodniczącym CKW.

1951 - Konferencja Ogólna Międzynarodowej Organizacji Pracy przyjęła Konwencję w sprawie równego wynagrodzenia kobiet i mężczyzn.

1973 - Pierwsza (nieudana) próba obalenia przez wojsko socjalistycznego prezydenta Chile Salvadora Allende.

1980 - Vigdís Finnbogadóttir wygrała wybory prezydenckie na Islandii, zostając pierwszą demokratycznie wybraną kobietą-prezydentem na świecie.

1981 - Hu Yaobang został sekretarzem generalnym KPCh.

1999 - Abdullah Öcalan, przywódca Partii Pracujących Kurdystanu, został skazany przez turecki sąd na karę śmierci.


?
Lewica.pl na Facebooku