Egipt: "Dzień Odejścia"

[2011-02-04 21:30:55]

Kilkaset tysięcy osób zgromadziło się 4 lutego na kairskim placu Tahrir żeby protestować przeciwko dyktaturze Hosniego Mubaraka pod hasłem "Dzień Odejścia". Wzywali dyktatora aby ustąpił i opuścił kraj.

Grupa 300 bojówkarzy popierających Mubaraka zaatakowała protestujących zgromadzonych na sąsiednim placu Talaat Harb, zostali jednak odparci przez demonstrantów. Bojówkarze zgromadzeni na moście prowadzącym na plac Tahrir nie odważyli się atakować tłumu.

Wojsko zatrzymało kilku obezwładnionych przez demonstrantów bojówkarzy, chcących wmieszać się między zgromadzonych i dokonywać prowokacji. Według niektórych relacji zatrzymało także agresywnie zachowującego się policjanta.

Ludzie czują, że o ostatnie dni Mubaraka, że czas aby odszedł - powiedział Gigi Ibrahim, działacz Amnesty International.

Wielotysięczne demonstracje przeciwników reżimu odbywały się dziś również w Gizie i Mahalla Al-Kubra.

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku