Rumunia: Zatrzymano celników podejrzanych o korupcję

[2011-02-09 22:41:31]

Szef Rumuńskiej Służby Celnej Radu Marginean został 9 lutego przesłuchany przez prokuraturę w sprawie korupcyjnej. Tego samego dnia zatrzymano także sześćdziesięciu rumuńskich celników podejrzanych o udział w przemycie papierosów - podały źródła w prokuraturze. Margineana, który jest jednocześnie wicedyrektorem Rumuńskiej Izby Podatkowej, podejrzewa się o przyjęcie poprzez pośredników łapówek od kobiety, która chciała uzyskać stanowisko szefowej granicznych służb celnych w mieście Halmeu w północno-zachodniej Rumunii. Według prokuratury antykorupcyjnej osoba ta zapłaciła 130 tysięcy euro biznesmenowi, który obiecał, że załatwi jej tę posadę u szefa służb celnych. Po otrzymaniu tego stanowiska miała przekazać dodatkowo 300 tysięcy euro. Nie mogąc zgromadzić takiej kwoty i będąc pod naciskiem lichwiarzy, którzy domagali się zwrotu pożyczonych wcześniej pieniędzy, ujawniła całą sprawę policji.

Sześćdziesięciu celników i policjantów pracujących na granicy z Serbią zostało 8 lutego przesłuchanych i przewiezionych z miejsca pracy do Bukaresztu, gdzie ponownie ich przesłuchano, a 9 lutego zatrzymano. Są oni podejrzewani o przyjmowanie łapówek w zamian za umożliwienie nielegalnego transportu papierosów. Stawka wynosiła 1 euro za karton zawierający 200 papierosów. Zdarzało się, że podczas zmiany zarabiali do 2700 euro. Kilka dni wcześniej pod takim samym zarzutem zatrzymano 59 celników na granicy z Ukrainą. Według resortu finansów Rumunii z powodu przemytu papierosów państwo traci rocznie ok. 1 mld euro.

Zarzuty korupcyjne wysuwane wobec służb granicznych są jednym z powodów rezygnacji z przyjęcia Rumunii do strefy Schengen już w przyszłym miesiącu. Planowane początkowo na marzec przystąpienie Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen zostało odłożone na czas nieokreślony. Według Transparency International, te dwa kraje są najbardziej skorumpowanymi państwami Unii Europejskiej.

Jarosław Klebaniuk


Fot. Alegoria przedstawiająca zjawisko korupcji.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


2 lipca:

1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.

1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.

1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.

1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).

1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.

1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.

1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.

1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.

1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.

1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.

2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.


?
Lewica.pl na Facebooku