Indie: Binayak Sen pozostanie w więzieniu
[2011-02-10 15:18:22]
![]() Wyrok jest krytykowany przez indyjskich obrońców praw człowieka, a o zwolnienie skazanego lekarza apelowało w ostatnich dniach 40 laureatów nagród Nobla z całego świata. Adwokaci indyjskiego lekarza zapowiadają odwołanie się do sądu wyższej instancji zarówno w sprawie niesprawiedliwego ich zdaniem wyroku, jak orzeczenia sędziów stanowych z 10 lutego. Organizacje występujące w obronie skazanego doktora twierdzą, iż wyrok jest efektem ujawniania przez Sena nadużyć, których dopuszczają się siły bezpieczeństwa na obszarach objętych maoistowską rebelią. Na terenach tych uwięziony leczył przez kilkadziesiąt lat ludność plemienną, a jednocześnie informował o łamaniu praw człowieka przez służby zwalczające rebeliantów. Komentując drakońską karę wymierzonej lekarzowi Arundhati Roy (na zdjęciu), wybitna indyjska pisarka i działaczka na rzecz praw człowieka powiedziała: To nie był wyrok. To była deklaracja przekonań, przesłanie i ostrzeżenie skierowane do innych. Obrońcy praw człowieka w Indiach od dawna twierdzą, że służby bezpieczeństwa chcą uciszyć głos ugrupowań, które krytykują użycie siły wobec rebeliantów występujących w obronie uciskanych grup społecznych. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?