Arabia Saudyjska: Próba stworzenia pierwszej partii politycznej

[2011-02-11 21:52:19]

Jak informuje irańska anglojęzyczna telewizja Press TV dziewięciu działaczy z Arabii Saudyjskiej wystosowało do króla Abdullaha bin Abdulaziza al Sauda prośbę o możliwość rejestracji pierwszej w królestwie legalnej partii politycznej (obecnie w kraju tym zakazane jest istnienie partii politycznych i związków zawodowych).

Nie jest dla ciebie tajemnicą, że świat muzułmański jest w ostatnim czasie miejscem ważnych wydarzeń politycznych i wzrostu wolności i praw człowieka, które islam uznaje. Czas żeby nasze królestwo także wzięło udział w tych zmianach - czytamy na stronie pomysłodawców Islamskiej Partii Ummy.

Wśród założycieli ugrupowania są prawnicy, biznesmeni, profesorowie i działacze polityczni, który, jak twierdzą, wierzą w wolność, polityczny pluralizm, pokojowe przekazywanie władzy i prawo muzułmańskich narodów do wybierania własnych rządów.

Według twórcy partii, Szejka Mohammeda al-Qahtaniego, jej powstanie było naturalną odpowiedzią na rozwój sytuacji politycznej w regionie, jak i samym królestwie Arabii Saudyjskiej. Podkreślił on ponadto, że nadszedł już czas na demokratyzację życia w kraju, w tym m.in. bezpośredni wybór doradzającej królowi Rady Konsultacyjnej.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku