UE planuje sankcje i embargo na sprzedaż broni do Libii

[2011-02-23 22:46:07]

W odpowiedzi na stosowanie brutalnej przemocy wobec antyrządowych demonstrantów w Libii Unia Europejska jest gotowa na wprowadzenie sankcji wobec reżimu libijskiego, w tym zakaz wjazdu, zamrożenie aktywów i embargo na sprzedaż broni. W opublikowanej 23 lutego deklaracji szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton (na zdjęciu) zapewniła w imieniu 27 państw UE o gotowości do wprowadzenia dodatkowych środków wobec obecnego rządu Libii. Odpowiedzialni za brutalną agresję i przemoc wobec cywili będą pociągnięci do odpowiedzialności. UE zdecydowała o zawieszeniu negocjacji z Libią umowy o porozumieniu ramowym i jest gotowa podjąć dalsze środki - oświadczyła.

Ambasadorzy państw UE, którzy kolejny raz omawiali w Brukseli sytuację w Libii, zwrócili się do ekspertów o przedstawienie konkretnych możliwości. Źródła dyplomatyczne powiedziały PAP, że chodzi nie tylko o sankcje wizowe, czyli zakaz wjazdu na teren UE dla Muammara Kadafiego i przedstawicieli jego reżimu, lecz także o zamrożenie ich aktywów w UE, możliwość osądzenia, jak też wprowadzenie embarga na sprzedaż broni. Już 22 lutego propozycję sankcji zgłosiły Niemcy, uzyskując poparcie Wielkiej Brytanii, Danii, Finlandii i Szwecji. Polska jest także, jak zapewnił PAP polski dyplomata, w nurcie państw broniących praw człowieka i prawa humanitarnego

Sankcje gospodarcze ONZ wobec Libii zostały zniesione w 2003 roku, kiedy to Libia wzięła odpowiedzialność i zgodziła się na wypłacenie 2 mld 700 mln dolarów odszkodowania za zamach nad Lockerbie, w którym 21 grudnia 1988 roku zginęło w sumie 270 osób. Był to zamach terrorystyczny, który przyniósł największą liczbę ofiar do 11 września 2001 roku.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku