Warszawa: Inauguracja obchodów roku Marii Sk³odowskiej-Curie

[2011-03-10 07:58:55]

Uniwersytet Warszawski ods³oniêciem pami±tkowej tablicy po¶wiêconej Marii Sk³odowskiej-Curie w budynku Wydzia³u Chemii rozpocz±³ 8 marca obchody roku tej wybitnej polskiej uczonej. Sejm i Senat og³osi³y Sk³odowsk±-Curie patronk± 2011 roku w setn± rocznicê przyznania jej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu.

Do dzi¶ jest jedyn± kobiet±, która dwukrotnie otrzyma³a Nagrodê Nobla, a tak¿e jedyn± osob± w historii uhonorowan± t± nagrod± w dwóch dziedzinach - napisano na tablicy upamiêtniaj±cej polsk± noblistkê.

Pierwszego Nobla, ale w dziedzinie fizyki, s³ynna Polka otrzyma³a w 1903 roku - wspólnie z mê¿em Piotrem Curie i innym fizykiem - Henri Becquerelem za badania nad promieniotwórczo¶ci±. Wrêczaniu tej pierwszej nagrody towarzyszy³ skandal obyczajowy. Komitet Noblowski usi³owa³ zniechêciæ laureatkê do osobistego przyjazdu do Sztokholmu po tym, jak prasa francuska nag³o¶ni³a i napiêtnowa³a jej pozama³¿eñski romans. Uczona okaza³a siê niezale¿na i nie ugiê³a siê przed presj± mediów i mizoginicznych hipokrytów z Komitetu. Na uroczysto¶ci pojawi³a siê i wyg³osi³a swoj± czê¶æ wyk³adu.

Jak przypomnia³a 8 marca, podczas inauguracji obchodów wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska, a¿ do 1935 roku Sk³odowska-Curie by³a jedyn± kobiet±, która otrzyma³a Nagrodê Nobla. Drug± w historii zosta³a jej córka Irene Joliot-Curie, która wraz ze swoim mê¿em zdoby³a to wyró¿nienie za odkrycie sztucznej promieniotwórczo¶ci.

W ramach obchodów Roku Marii Sk³odowskiej-Curie na Wydziale Chemii UW mo¿na ogl±daæ równie¿ specjaln± wystawê po¶wiêcon± tej uczonej. Na planszach przygotowanych m.in. przez dyrektorkê Muzeum Marii Sk³odowskiej-Curie Ma³gorzatê Sobieszczak-Marciniak zaprezentowano poszczególne etapy w ¿yciu zawodowym i prywatnym noblistki. Wystawa pokazuje te¿ jej kontakty ze ¶wiatem naukowym, moment odkrycia polonu i radu i konsekwencje tego odkrycia - powiedzia³a Sobieszczak-Marciniak Polskiej Agencji Prasowej.

Jaros³aw Klebaniuk


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Go¼dzik
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek

Wiêcej og³oszeñ...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary ¶mierci.

1876 - Zmar³ Micha³ Bakunin, rosyjski my¶liciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ¶ci¶lej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodzi³ siê Léon Jouhaux, francuski dzia³acz zwi±zkowy. Za³o¿yciel CGT-Force Ouvrierè . Wspó³za³o¿yciel MOP i Miêdzynarodowej Konfederacji Zwi±zków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Za³o¿ono Komunistyczn± Partiê Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowa³a utajniony do tej pory, choæ od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegaj±cy przed samow³adztwem Stalina.

1980 - Po podwy¿kach cen ¿ywno¶ci strajki w Lublinie i zablokowanie wêz³a kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powróci³ do Strefy Gazy po 27 latach spêdzonych na wygnaniu.

2000 - Odby³ siê XXXVI Kongres PPS; przewodnicz±cym RN zosta³ Piotr Ikonowicz, a przewodnicz±cym CKW Cezary Mi¿ejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej zosta³ prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) zosta³ po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku