Francja: Zmarł Donald L. Cox

[2011-03-16 08:58:47]

19 lutego, w wieku 74 lat na emigracji we francuskiej miejscowości Camps-sur-l'Agly zmarł Donald L. Cox, znany jako D.C., jeden z liderów skrajnie lewicowej amerykańskiej Partii Czarnych Panter (Black Panther Party). Informację tę opublikował 13 marca dziennik "The New York Times", powołując się na żonę zmarłego Barbarę Cox Easley. Nie podała ona jednak dokładnej przyczyny śmierci afroamerykańskiego działacza.

Urodzony w 1936 roku w stanie Missouri Cox w wieku 17 lat przeniósł się do San Francisco, gdzie rozpoczął działalność w organizacjach walczących z segregacją rasową. W 1967 roku wstąpił do Czarnych Panter. Pełnił funkcję krajowego organizatora i rzecznika prasowego ugrupowania, był jednym z członków Komitetu Centralnego partii; określano go mianem "marszałka polowego". Po oskarżeniu go o zlecenie zabójstwa Eugene`a Andersona, informatora policji w szeregach partii w Baltimore, Cox uciekł na emigrację, najpierw do Algierii, a potem do Francji.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.


?
Lewica.pl na Facebooku