Francja: Zmarł Donald L. Cox

[2011-03-16 08:58:47]

19 lutego, w wieku 74 lat na emigracji we francuskiej miejscowości Camps-sur-l'Agly zmarł Donald L. Cox, znany jako D.C., jeden z liderów skrajnie lewicowej amerykańskiej Partii Czarnych Panter (Black Panther Party). Informację tę opublikował 13 marca dziennik "The New York Times", powołując się na żonę zmarłego Barbarę Cox Easley. Nie podała ona jednak dokładnej przyczyny śmierci afroamerykańskiego działacza.

Urodzony w 1936 roku w stanie Missouri Cox w wieku 17 lat przeniósł się do San Francisco, gdzie rozpoczął działalność w organizacjach walczących z segregacją rasową. W 1967 roku wstąpił do Czarnych Panter. Pełnił funkcję krajowego organizatora i rzecznika prasowego ugrupowania, był jednym z członków Komitetu Centralnego partii; określano go mianem "marszałka polowego". Po oskarżeniu go o zlecenie zabójstwa Eugene`a Andersona, informatora policji w szeregach partii w Baltimore, Cox uciekł na emigrację, najpierw do Algierii, a potem do Francji.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


30 czerwca:

1611 - W lochach wileńskiego ratusza wykonano wyrok śmierci na włoskim kalwiniście Franco de Franco, który został w Polsce skazany na śmierć ze względów wyznaniowych.

1924 - Zmarł Franciszek Stefczyk, działacz spółdzielczy, nauczyciel. W 1889 założył pierwszą na ziemiach polskich wiejską kasą oszczędnościowo-pożyczkową.

1935 - Senegal: Obradował pierwszy kongres Senegalskiej Partii Socjalistycznej.

1966 - USA: Powstała National Organization for Women (NOW), największa amerykańska organizacja feministyczna.

1980 - Zmarła Halina Snopkiewicz, postępowa powieściopisarka, tłumaczka, autorka powieści dla młodzieży.

2005 - Hiszpania: Parlament przyjął ustawę legalizującą małżeństwa par homoseksualnych.

2006 - Zmarł Murray Bookchin, jeden z głównych teoretyków współczesnego społecznego anarchizmu.

2017 - Niemcy: Zalegalizowano małżeństwa osób tej samej płci.


?
Lewica.pl na Facebooku