Chiny: trwają zatrzymania dysydentów

[2011-04-04 18:23:24]

Na lotnisku w Pekinie bez oficjalnego powodu aresztowany został chiński artysta i dysydent Ai Weiwei. Mężczyzna miał polecieć do Hong Kongu w sprawach zawodowych, a potem na Tajwan by omówić warunki wystawy swoich prac. W tym samym czasie jego pekińskie studio zostało otoczone przez policjantów w cywilu, którzy wtargnęli do środka. W całej okolicy wyłączono prąd. Przynajmniej ośmiu asystentów artysty zostało zatrzymanych do wyjaśnienia, zarekwirowano także sprzęt komputerowy. Żona artysty była przez cały ten czas przetrzymywana przez policję w ich domu. Chińskie władze zabroniły mediom informować o wydarzeniu, blokując także przekaz BBC w Chinach. Profil Weiwei na Twitterze zamilkł, a wszelkie informacje o nim na chińskim portalu społecznosciowym Weibo zostały wykasowane.

Polityka chińskich władz wobec opozycji zradykalizowała się po wybuchu "jaśminowej rewolucji" w krajach arabskich. Tylko w czasie ostatnich 5 tygodni zaginęły 24 osoby związane z działalnością dysydencką, 17 zatrzymano, 3 znalazły się w więzieniu, na 2 nałożono areszt domowy, a jedna zamknięta została w szpitalu psychiatrycznym. Większość z zatrzymanych osób to pisarze, prawnicy i obrońcy praw człowieka.

Ai Weiwei (53) jest krytykiem chińskich władz. W 2009 roku został pobity przez policję w pokoju hotelowym, przygotowując się do zeznań w procesie swojego przyjaciela, także dysydenta. W listopadzie zeszłego roku policja wtargnęła do jego domu i nie pozwoliła mu wziąć udziału w przyjęciu, które sam zorganizował w Szanghaju. Najbardziej jednak naraził się on władzom projektem artystycznym, inspirowanym tragicznymi trzęsieniami ziemi w Syczuanie w 2008 roku. Pod gruzami szkół zginęło wówczas prawie 5000 dzieci. Internetowy projekt oraz instalacja wystawiona w Niemczech miały zwrócić uwagę świata na tę tragedię i zdemaskować jej przyczyny, za które eksperci budowlani uważają fatalną jakość budowanych przez lokalne władze szkół.

Komentarz Ai Weiwei w magazynie "TIME" z okazji 60 rocznicy utworzenia ChRL.

Maria Skóra


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


1 lipca:

1867 - Portugalia: Zniesiono stosowanie kary śmierci.

1876 - Zmarł Michał Bakunin, rosyjski myśliciel, rewolucjonista. Uznawany za jednego z ojców anarchizmu, a ściślej - jego kolektywistycznej wersji.

1879 - Urodził się Léon Jouhaux, francuski działacz związkowy. Założyciel CGT-Force Ouvrierè . Współzałożyciel MOP i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. 1951 Pokojowa Nagroda Nobla.

1921 - Chiny: Założono Komunistyczną Partię Chin (KPCh).

1956 - Prasa radziecka opublikowała utajniony do tej pory, choć od dawna znany na Zachodzie, fragment testamentu Lenina ostrzegający przed samowładztwem Stalina.

1980 - Po podwyżkach cen żywności strajki w Lublinie i zablokowanie węzła kolejowego.

1994 - Jaser Arafat powrócił do Strefy Gazy po 27 latach spędzonych na wygnaniu.

2000 - Odbył się XXXVI Kongres PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz, a przewodniczącym CKW Cezary Miżejewski.

2019 - Laurentino Cortizo z Demokratycznej Partii Rewolucyjnej został prezydentem Panamy.

2023 - Xanana Gusmão (CNRT) został po raz drugi premierem Timoru Wschodniego.


?
Lewica.pl na Facebooku