Argentyna: Wyrok dla byłego dyktatora

[2011-04-15 20:04:04]

Na 25 lat pozbawienia wolności skazano 83-letniego generała Reynaldo Bignone (na zdjęciu), który w latach 1982-1983 stał na czele junty wojskowej w Argentynie. Sąd w Buenos Aires uznał go za odpowiedzialnego dziesięciu morderstw na tle politycznym.

Bignone już od 2007 roku przebywa w areszcie domowym, co jest związane z odbywającymi się procesami w innych sprawach. W 2010 roku na generała wydano 25-letni wyrok w kwestii tortur, porwań i 56 morderstw na terenie Campo de Mayo, czyli koszar będących w istocie tajnym więzieniem dla ludzi lewicowej opozycji.

Wciąż toczy się trzecie postępowanie - Reynaldo Bignone jest w nim oskarżony o udział w kradzieży 35 dzieci, których rodzice zostali zamordowani przez aparaty bezpieczeństwa ówczesnego państwa.

Prowadzenie procesów i skazanie byłego przedstawiciela argentyńskiej dyktatury jest możliwe od 2003 roku, kiedy to Sąd Najwyższy Argentyny postanowił, że prawo chroniące byłych wojskowych jest sprzeczne z konstytucją. W dwa lata później anulowano ustawę amnestyjną, chroniącą członków opresyjnego państwa z lat 1976-1983. Dzięki temu w ciągu kilku lat skazano ponad 200 osób związanych z juntą wojskową, która była odpowiedzialna za śmierć 30 tysięcy Argentyńczyków.

Bartosz Ślosarski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


13 lipca:

1793 - W Paryżu został zamordowany Jean-Paul Marat, polityk czasów rewolucji francuskiej, dziennikarz i lekarz, wolnomularz.

1859 - Urodził się Sidney James Webb, angielski ekonomista i reformator socjalny, członek Towarzystwa Fabiańskiego.

1908 - Po raz pierwszy w igrzyskach olimpijskich wzięły udział kobiety.

1917 - Brazylia: Po zabiciu przez policję anarchistycznego działacza robotniczego rozpoczął się trzydniowy strajk generalny w São Paulo.

1919 - Powołano do życia Komisję Centralną Klasowych Związków Zawodowych będącą największą w Polsce centralą związkową; przewodniczącym Wydziału Wykonawczego został Zygmunt Żuławski.

1941 - Na obszarze Czarnogóry i Sandżaku, z inicjatywy partyzantki komunistycznej wybuchło powstanie przeciwko profaszystowskim rządom.

1949 - Papież Pius XII wydał dekret grożący ekskomuniką katolikom należącym do partii komunistycznej, a nawet z nią współpracujących.

1954 - Zmarła Frida Kahlo, meksykańska malarka o lewicowych poglądach.

2003 - Zmarł Compay Segundo (właśc. Máximo Francisco Repilado Muñoz), kubański muzyk, gitarzysta i kompozytor

2007 - Pielęgniarki zapowiedziały, że w niedzielę 15 lipca zakończą protest przed KPRM i zlikwidują Białe Miasteczko, które powstało 19 czerwca.

2012 - W Warszawie zmarł Jerzy Kulej, wybitny polski bokser, dwukrotny mistrz olimpijski. Poseł SLD na Sejm RP w latach 2001-2005.


?
Lewica.pl na Facebooku