
Honduras: Obalony prezydent Zelaya powrócił do kraju
[2011-06-05 00:26:25]
Były prezydent Hondurasu Manuel Zelaya (na zdjęciu), obalony w 2009 roku i skazany na wygnanie, powrócił 28 maja do kraju. Prezydenta witały w stolicy kraju Tegucigalpie tysiące ludzi wymachujących flagami i wznoszących okrzyki na jego cześć. Powrót prezydenta z Dominikany, gdzie ostatnio przebywał, był możliwy po tym, gdy w marcu br. Sąd Najwyższy Hondurasu unieważnił wydane na niego trzy listy gończe. Wcześniej, w styczniu 2010 r. honduraska prokuratura postawiła w stan oskarżenia najwyższych rangą dowódców wojskowych za niezgodne z konstytucją wydalenie Zelayi.
Manuel Zelaya został obalony w wyniku wojskowego zamachu stanu po tym, jak ogłosił zamiar przeprowadzenia referendum w sprawie zmiany konstytucji umożliwiającej mu kandydowanie na drugą kadencję. Dowództwo armii odrzuciło ten projekt za co zostało przez prezydenta zdymisjonowane. Reakcją wojskowych był zamach stanu, któremu poparcia udzieliły Stany Zjednoczone. W odróżnieniu od państw Ameryki Łacińskiej, USA uznały wyniki zorganizowanych przez juntę wyborów prezydenckich z grudnia 2009 r., które wygrał kandydat prawicy Porfírio Lobo przy absencji wyborczej sięgającej 70 procent uprawnionych do głosowania.
Bolesław K. Jaszczuk
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
26 czerwca:
1870 - Zmarł Armand Barbès, rewolucjonista francuski; 1839 raz z Luisem Blanqui stanął na czele krwawo stłumionego powstania w Paryżu.
1944 - RPPS, wchodzaca w skład CKL, przyjęła nazwę PPS-Lewica.
1945 - W San Francisco została podpisana Karta Narodów Zjednoczonych.
1974 - Sejm przyjął nowy Kodeks pracy.
1981 - Na konferencji Organizacja Jedności Afrykańskiej w Nairobi uchwalono Afrykańską Kartę Praw Człowieka i Ludów.
2011 - Honduras: powstała lewicowa partia Libertad y Refundación.
2020 - Zmarł Ludwik Tomiałojć, zoolog, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, działacz partii Zieloni.
?