DZS do premiera: Wiemy jak odzyskać "stracone pokolenie"
[2011-08-31 11:59:12]
Studentki i studenci DZS zarzucają twórcom raportu indolencję w sprawach nierówności społecznych, a także brak rozwiązań co do kwestii bezrobocia i stosowania przez pracodawców umów cywilnoprawnych, które są niezgodne z prawem. Ponad 20 proc. z nas nie ma pracy, 30 proc. pracuje, ale nie ma żadnych praw, bo to "praca śmieciowa". Nie mamy prawa do urlopu i wynagrodzenia za nadgodziny. Nie mamy prawa do stabilności i bezpieczeństwa - piszą w liście studentki i studenci. Raport "Młodzi 2011" przewiduje w rozdziale "Rekomendacje dla polityk publicznych" między innymi stworzenie warunków dla młodzieży, aby mogła wybrać dowolną ścieżkę edukacyjną. Zmniejszenie różnic pod względem rozwoju terytorialnego, a także wprowadzenie doradztwa zawodowego w szkołach gimnazjalnych. Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie wystosowało własne postulaty, które obejmują zwiększenie progresji podatkowej, zrównanie kosztów zatrudnienia na tzw. umowach śmieciowych ze zwykłymi umowami o pracę, zniesienie bezpłatnych praktyk, wzmocnienie Polskiej Inspekcji Pracy, a także większą ingerencję instytucji państwa w gospodarkę. Panie Premierze, my nie tylko nie chcemy być "straconym pokoleniem", my nie chcemy być straconym społeczeństwem! (...) Równość i solidarność to nie puste hasła. To rzeczywistość, o którą będziemy walczyć - kończą swój list działaczki i działacze ruchu studenckiego. Pełny raport "Młodzi 2011" można zobaczyć tutaj. Odpowiedź DZS pod tym linkiem. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
2 lipca:
1839 - Bunt niewolników na statku Amistad.
1840 - W Rzymie zmarł Bogdan Jański, pierwszy chronologicznie polski socjalista, saintsimonista.
1843 - W Cassino urodził się Antonio Labriola filozof, teoretyk marksizmu, działacz włoskiego ruchu robotniczego.
1923 - W Bninie urodziła się Wisława Szymborska, poetka, eseistka i krytyk literacki, tłumacz, felietonistka; członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności, laureatka literackiej Nagrody Nobla (1996).
1925 - Urodził się Patrice Lumumba, kongijski polityk lewicowy, pierwszy premier niepodległego Konga, obalony i zamordowany 1961.
1925 - Urodził się Medgar Evers, aktywista ruchu na rzecz praw obywatelskich czarnej ludności w USA; zamordowany w 1963.
1928 - W Wielkiej Brytanii kobiety, które ukończyły 21. rok życia otrzymały czynne i bierne prawo wyborcze.
1949 - Zmarł Georgi Dymitrow, bułgarski działacz komunistyczny. 1933 oskarżony przez nazistów o podpalenie Reichstagu. Uniewinniony. 1946 premier Bułgarii. 1948 sekretarz generalny BPK.
1964 - Prezydent USA Lyndon Johnson podpisał ustawę o swobodach obywatelskich dla Afroamerykanów. Dokument ten podpisał również Martin Luther King.
1976 - Zjednoczenie Wietnamu Północnego z Południowym i utrworzenie Socjalistycznej Republiki Wietnamu.
1979 - Przez uczestników ROPCiO z Krakowa został założony Ruch Porozumienia Polskich Socjalistów. Byli to: Krzysztof Bzdyl, Krzysztof Gąsiorowski, Stanisław Janik-Palczewski, Romana Kahl-Stachniewicz, Mieczysław Majdzik i Stanisław Tor.
2006 - W Managui zmarł Herty Lewites, lewicowy polityk nikaraguański, minister w sandinistowskim rządzie w latach 1979-90.
?