Maroko: Islamiści zdobyli największe wpływy w parlamencie

[2011-11-27 16:37:41]

25 listopada w Maroko odbyły się pierwsze wybory od czasu przyjęcia nowej konstytucji, będącej częścią reform króla Mohameda VI, wprowadzonych na fali Arabskiej Wiosny, która nie ominęła tego kraju. Reformy wprowadzone przez monarchę i potwierdzone w referendum 1 lipca br. dają większe niż dotychczas uprawnienia parlamentowi i premierowi. Mimo to część opozycji - w tym Ruch 20 Lutego, główny organizator antyrządowych demonstracji oraz islamiści ze stowarzyszenia Al Adl wal Ihsane - wezwało do bojkotu głosowania uważając reformy konstytucyjne za niewystarczające.

Najwięcej miejsc w 395-osobowym parlamencie zdobyli islamiści z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, którzy będą mieć 80 reprezentantów. Drugie miejsce zajęła konserwatywna i wspierająca monarchę Partia Niepodległości - 45 deputowanych. Poza nimi do Zgromadzenia Reprezentantów weszli także centroprawicowe Narodowe Zgromadzenie Niezależnych - 38 miejsc, monarchiści z Partii Autentyczności i Nowoczesności - 33, Socjalistyczna Unia Sił Ludowych - 29, liberalny Ruch Ludowy - 22, konserwatywni liberałowie z Unii Konstytucyjnej - 15, Partia na rzecz Postępu i Socjalizmu - 11, Partia Pracy, Partia Odnowy i Prawa, Ruch Demokratyczny i Społeczny, Partia Środowiska i Rozwoju oraz Partia Porozumienia - po 2 miejsca.

Po jednym parlamentarzyście udało się zdobyć Frontowi Sił Demokratycznych, Partii Akcji, Partii Demokracji i Unii, Partii Wolności i Sprawiedliwości Społecznej, a także Partii Zielonej Lewicy. Żadnego przedstawiciela nie wprowadziły Partia Socjalistyczna, Marokańska Unia na rzecz Demokracji, Siły Obywatelskie, Partia Odrodzenia i Cnoty, Partia Kongresu Narodowego, Marokańska Partia Liberalna, Społeczna Partia Centrum, Partia Reform i Rozwoju, Partia Narodowo-Demokratyczna, Partia Nadziei, Partia Demokratycznego Społeczeństwa oraz Demokratyczna Partia Niepodległości.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



1 Maja - demonstracja z okazji Święta Ludzi Pracy!
Warszawa, rondo de Gaulle'a
1 maja (środa), godz. 11.00
Przyjdź na Weekend Antykapitalizmu 2024 – 24-26 maja w Warszawie
Warszawa, ul. Długa 29, I piętro, sala 116 (blisko stacji metra Ratusz)
24-26 maja
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca
Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1

Więcej ogłoszeń...


27 kwietnia:

1848 - Francja zniosła niewolnictwo.

1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.

1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.

1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.

1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.

1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.

1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów


?
Lewica.pl na Facebooku