Opole: Urzędnicy chcą sprowadzić młodych do bezrobotnej Opolszczyzny

[2012-07-12 23:46:18]

Regionalna Izba Gospodarcza donosi, że w województwie opolskim pojawiły się pierwsze oznaki kryzysu. Bezrobocie w regionie wynosi ok. 14 proc. Tymczasem przedstawiciele samorządów, urzędów pracy i pomocy społecznej spotykają się, by zachęcić młodych ludzi do powrotu z zagranicy. Dla tych, którzy zdecydowaliby się na powrót nie ma jednak miejsc pracy.

Według Janusza Gałkiewicza, prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Opolu, samorządy będą musiały się zadłużać ze względu na niekorzystną sytuację ekonomiczną.

Zobowiązania (pożyczki, kredyty) wzrosły w roku 2011, o prawie 13 proc. w stosunku do roku ubiegłego, aczkolwiek ciągle są na bezpiecznym poziomie - powiedział Gałkiewicz w wywiadzie dla Radia Opole.

Prezesa RIO niepokoi sytuacja samorządu wojewódzkiego, którego dochody spadły o 7 proc., natomiast wydatki zwiększyły się o 13 proc. Sytuacja może się pogarszać. W strukturze dochodów województwa wciąż dominującą pozycję mają dotacje celowe, a nie dochody własne. Jeśli dodamy, że dominującą rolę w tej strukturze mają środki unijne, rodzi się pytanie: co będzie w kolejnych latach? - pyta Gałkiewicz.


Wnioski, do jakich dochodzą urzędnicy, nie są zbyt zaskakujące: kraje Europy Zachodniej oferują wyższe wynagrodzenia, lepsze zabezpieczenia socjalne i dobre warunki życia. Nasi fachowcy są cenieni, więc trzeba stworzyć warunki, żeby młodzież mogła dorobić się za granicą i stworzyć w Polsce własną firmę - zaznaczał Antoni Duda, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Planuje się zorganizowanie serii 12 spotkań z przedstawicielami opolskich samorządów, urzędów pracy i pomocy społecznej. Podczas spotkań urzędnicy mają wypracować skoordynowany plan działania dla wszystkich opolskich gmin.

Amadou Guindo


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Częstochowie!
Częstochowa, Plac Biegańskiego
14 maja (środa), godz. 12:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki

Więcej ogłoszeń...


14 maja:

1771 - W Newtown urodził się Robert Owen, walijski działacz socjalistyczny, pionier ruchu spółdzielczego.

1906 - Członek OB PPS Baruch Szulman dokonał w Warszawie udanego zamachu bombowego na podkomisarza policji carskiej N. Konstantinowa. Podczas ucieczki z miejsca zdarzenia został zastrzelony.

1920 - W Warszawie rozpoczął się I Kongres Klasowych Związków Zawodowych.

1940 - W Toronto zmarła Emma Goldman, teoretyczka anarchizmu, bojowniczka o prawa kobiet, uczestniczka Rewolucji Rosyjskiej 1917 roku i Hiszpańskiej 1936 roku.

1943 - W Sielcach nad Oką sformowano 1. Dywizję Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.

1944 - Nierozstrzygnięta bitwa pod Rąblowem pomiędzy polsko-radzieckimi oddziałami partyzanckimi a wojskiem niemieckim.

1988 - W Hadze zmarł Willem Drees, holenderski polityk Partii Pracy (PvdA), 1948-58 - premier Holandii.

1999 - Malam Bacai Sanhá (PAIGC) został prezydentem Gwinei Bissau.

2022 - USA: 18-letni zwolennik białej supremacji Payton Gendron otworzył ogień do czarnoskórych osób przebywających w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork, zabijając 10 i raniąc 3 z nich, po czym oddał się w ręce policji.


?
Lewica.pl na Facebooku