Gigantyczne zyski BP w czasie dramatycznego kryzysu

[2022-11-02 21:02:22]

W Wielkiej Brytanii narasta oburzenie po tym jak we wtorek, 2 listopada, brytyjska korporacja BP ogłosiła, że odnotowała w ostatnich miesiącach historycznie wysokie zyski. Informacja dociera do opinii publicznej w czasie gdy społeczeństwo boryka się z najgorszym kryzysem gospodarstw domowych od dekad a te same firmy, które dumnie ogłaszają swoje gigantyczne zyski, przekonują, że muszą podnosić rachunki za energię swoim klientom w związku z wysokimi cenami energii na świecie.

Koncern BP pomiędzy lipcem a wrześniem osiągnął zysk 8,2 miliarda USD czyli ok. 7,1 miliarda GBP. Jest to dwa razy więcej niż w tym samym okresie w zeszłym roku. Gigantyczne zyski korporacja zawdzięcza międzynarodowemu kryzysowi energetycznemu i gigantycznym cenom energii na światowych rynkach, choć te same powody podawane są przez firmy energetyczne jako powód drastycznych wzrostów rachunków za prąd i gaz.

W zeszłym tygodniu holendersko-brytyjska korporacja Shell także ogłosiła swoje rekordowe zyski i zapowiedziała, że nie zamierza płacić wprowadzonego w maju podatku od nadzwyczajnych zysków korporacyjnych (tzw windfall tax). Firma uzasadnia to tym, że zainwestowała w Wielkiej Brytanii kilkadziesiąt milionów funtów i w związku z tym nie wypracowała zysków. Jednocześnie jednak ogłosiła przekazanie swoim akcjonariuszom blisko 24 miliardów GBP za rok 2022.

Skutkiem bogacenia się tych firm są szokująco wysokie rachunki konsumentów. Rząd mierzy się z kolejnymi żądaniami wprowadzenia bardziej zdecydowanych mechanizmów podatkowych dla tych firm ale nie jest tajemnicą, że Partia Konserwatywna jest blisko powiązana ze środowiskami miliarderów i jest przez nich wspierana. Wprowadzony w maju podatek zwany „windfall tax” miał służyć do pokrycia kosztów obsługi programu pomocy dla osób borykających się z płaceniem wysokich rachunków za energię. Pomimo rekordowych zysków, firmy energetyczne wykorzystują zapewniony przez rząd Torysów system zwolnień i ulg podatkowych by ograniczyć wysokość podatku, lub jak Shell w tym roku, nie płacić go w ogóle.

Ed Miliband, który jest ministrem do spraw klimatu w gabinecie cieni Partii Pracy, komentując komunikat o zyskach BP, mówił, że jest to wyraźny dowód na porażkę rządu we wprowadzaniu prawdziwego podatku od nadzwyczajnych zysków. „Rishi Sunak powinien chodzić z głową spuszczoną do dołu ze wstydu, że pozwolił na pozostawienie miliardowych zysków w kieszeniach firm paliwowych i gazowych, w czasie gdy miliony Brytyjczyków borykają się z kryzysem kosztów utrzymania” - mówił.

George Dibb z lewicowego think tanku Centrum na rzecz Sprawiedliwości Ekonomicznej, mówił, że „firmy takie jak BP uzyskują potężne zyski i przekierowują je od razu do już wystarczająco bogatych udziałowców. Zamiast obniżyć koszty dla konsumentów lub zainwestować w energię odnawialną, ci giganci paliwowi na pierwszym miejscu stawiają przelewy dla udziałowców”.

Bartek Zindulski



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


12 lipca:

1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.

1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.

1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.

1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.

1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.

1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).

1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.

1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.

1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).

1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.

1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.

2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.


?
Lewica.pl na Facebooku