
Kandydat Lewicy do Senatu wygrywa wybory we Włocławku
[2024-07-23 14:11:08]
Pozytywnym wynikiem dla w Nowej Lewicy okazały się wybory uzupełniające do Senatu w okręgu włocławskim. Zwycięzcą w okręgu nr 13 został Stanisław Pawlak, zajmując miejsce Krzysztofa Kukuckiego, który złożył mandat z uwagi na bycie wybranym na prezydenta Włocławka w trakcie ostatnich wyborów samorządowych, w kwietniu 2024 roku.
Pawlak, oprócz poparcia parlamentarnej Lewicy, zyskał również dzięki temu, że w mocy pozostaje pakt senacki, wobec czego ani Trzecia Droga, ani Koalicja Obywatelska nie wystawiały swoich kontrkandydatów. Stanisław Pawlak zdobył ostatecznie 9888 głosów, co pozwoliło mu uzyskać mandat senatora. Zagłosowało nań 46,3 proc. wyborców. Konkurentami Pawlaka byli Jarosław Chmielewski (PiS) z Komitetu Wyborczego Prawi i Skuteczni — na którego zagłosowało 7621 osób (35,69 proc.) oraz Tomasz Sikorowski z Konfederacji, na którego głos oddało 3848 osób (18,01 proc.). Frekwencja w okręgu nr 13 była jednakże bardzo słaba, wynosząc jedynie 8,4 proc.
Tomasz Rysz
fot. facebook.com/StanislawPawlakSLD
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
12 lipca:
1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.
1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.
1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.
1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.
1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.
1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).
1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.
1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.
1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).
1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.
1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.
2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.
?