USA: Kamala Harris czołową kandydatką Demokratów po rezygnacji Bidena
[2024-07-23 14:13:24]
![]() Biden, który jest pierwszym prezydentem od 1968 roku, który zdecydował się nie ubiegać o reelekcję. Stwierdził, że czas na kogoś nowego i świeżego. Wyraził przekonanie, że obrona demokracji jest ważniejsza niż jakiekolwiek stanowisko urzędowe. Na koniec swojego przemówienia Biden wyraził poparcie dla Kamali Harris, argumentując, że jest ona doświadczoną, twardą i zdolną kandydatką na urząd prezydencki. Jednak, jak podkreślił "wybór należy teraz do Amerykanów". Kamala Harris urodziła się 1964 r. w Oakland w Kalifornii. Jej rodzicami byli imigranci z Jamajki (ojciec) i Indii (matka). Po rozwodzie rodziców mieszkała około 10 lat w Montrealu, w Kanadzie. Powrót Harris do USA był związany z podjęciem tam studiów. Ukończyła politologię i ekonomię na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie oraz prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim. Od 1990 r. obecna wiceprezydent wykonywała zawód prawnika w Kalifornii. Początkowo zajmowała się sprawami molestowania seksualnego dzieci. Kolejno, była zastępczynią prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda w Kalifornii, szefową wydziału Społeczności i Sąsiedztwa w prokuraturze w San Francisco, a od 2004 roku pierwszą w historii czarnoskórą kobietą na stanowisku prokurator okręgowej San Francisco. Ostatecznie w 2011 r. została prokurator generalną Kalifornii jako pierwsza w historii kobieta, pierwsza w historii osoba czarnoskóra i pierwsza w historii osoba azjatyckiego pochodzenia na tym stanowisku. W 2016 r. została po raz pierwszy wybrana na senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Natomiast w 2019 r. ogłosiła, że zamierza kandydować na stanowisko prezydenta USA w wyborach w 2020 r. W trakcie kampanii szybko jednak wycofała się z wyścigu o Biały Dom. W sierpniu 2020 r. kandydat Demokratów na prezydenta - Joe Biden - poinformował, że wybrał ją na swoją wiceprezydent. Dzięki wygranej Bidena, Harris stała się pierwszą w historii kobietą i osobą czarnoskórą na stanowisku wiceprezydent USA. Od 2021 r. do teraz Kamala Harris pełni funkcję wiceprezydentki. Przypomnijmy, rezygnację Bidena poprzedziły takie wydarzenia, jak przegrana debata telewizyjna z Donaldem Trumpem, pomyłki dotyczące nazwisk podczas spotkań z zagranicznymi politykami (nazwanie Zełeńskiego - Putinem, zaś Kamali Harris - Trumpem) oraz zamach z broni palnej podczas mityngu na Donalda Trumpa. Wszystkie te czynniki osłabiły pozycję Bidena, zaś dodały animuszu i sondażowego wsparcia jego kandydatowi z Partii Republikańskiej. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
12 lipca:
1536 - Zmarł Erazm z Rotterdamu, holenderski filolog, filozof, pedagog. Jeden z czołowych humanistów odrodzenia. Przeciwnik monarchii i pacyfista.
1817 - Urodził się Henry David Thoreau, amerykański pisarz, poeta i filozof transcendentalista.
1879 - Niemcy: Antysocjalistyczna ustawa wyjątkowa uprawnia policję do deportowania podejrzanych o propagandę socjalistyczną i zakazuje działalności związków zawodowych.
1894 - Ukazał się pierwszy numer nielegalnego pisma PPS "Robotnik", które do 15 XII 1948 (z przerwami) było centralnym organem partii.
1904 - Urodził się Pablo Neruda, poeta chilijski, laureat nagrody Nobla.
1919 - W Warszawie odbywa się konferencja związków zawodowych będących pod wpływami PPS i KPRP. Podjęto decyzję o zjednoczeniu się we wspólnej Komisji Centralnej Klasowych Związków Zawodowych (KC KZZ).
1922 - W wypadku zginął Simon Ter-Petrosjan, ormiański rewolucjonista, bolszewik.
1936 - Hiszpania: Morderstwo prorepublikańskiego porucznika José Castillo dokonane przez falangistów rozpętuje serię mordów i politycznych ataków.
1943 - W Krasnogorsku niemieccy komuniści założyli Narodowy Komitet Wolne Niemcy (NKFD).
1971 - W trakcie obchodów Narodowego Dnia Aborygenów w Adelaide wywieszono po raz pierwszy flagę australijskich Aborygenów.
1994 - We francuskim Bures-sur-Yvette zmarła Irena Krzywicka, polska feministyczna pisarka, publicystka i tłumaczka. Współpracowniczka Tadeusza Boya-Żeleńskiego, propagatorka świadomego macierzyństwa.
2007 - Lesotho: Oficjalnie ogłoszono kryzys żywnościowy. Głód dotknął ok. 20% populacji tego południowoafrykańskiego kraju.
?