Niemcy: Nadzwyczajny kongres Die Linke

[2025-01-20 17:20:18]

18 stycznia 2025 r. w Berlinie odbył się nadzwyczajny zjazd partie Die Linke, poświęcony przygotowaniom do wyborów. Głównym punktem obrad była końcowa debata i przyjęcie programu wyborczego partii. Partia liczy, że dzięki skutecznej kampanii i „misji srebrnych loków” 23 lutego uda się jej zdobyć satysfakcjonującą liczbę mandatów w Bundestagu.

W zjeździe uczestniczyło ok. 450 delegatów. Obrady przebiegały spokojnie, a partia prezentowała się jako ugrupowanie spójne, gotowe przystąpić z nową energią do gorącej fazy kampanii wyborczej. Po odejściu Sahry Wagenknecht atmosfera w Die Linke się poprawiła, a spory wewnętrzne zostały wyciszone. Od tego czasu z partii odeszło ok. 8 tys., zaś przystąpiło do niej 17,5 tys. członków. Ich liczba znowu przekroczyła 60 tys. Celem partii jest ponowne wejście do Bundestagu. Jeśli nie uda się uzyskać 5 proc. poparcia, to działacze liczą na zwycięstwo w co najmniej trzech okręgach jednomandatowych. Dzięki temu partia będzie uwzględniana przy rozdziale mandatów z list partyjnych (klauzula mandatowa). Ma to osiągnąć dzięki zaangażowaniu doświadczonych liderów partii (tzw. srebrnych loków): Bodo Ramelowa, Gregora Gysiego i Dietmara Bartscha, którzy powinni odnieść zwycięstwo w swoich okręgach. Czołowymi kandydatami partii na te wybory są: Jan von Aken i Heidi Reichinnek. Jej kampania skupi się na bliskich kontaktach z elektoratem. Przeprowadzono już ok. 150 tys. bezpośrednich rozmów z wyborcami.

Politycy Die Linke skrytykowali inne partie: CDU/CSU zarzucano, że chcą demontować państwo socjalne, ostrzegano przed zagrożeniem ze strony faszystowskiej AfD, krytykowano SPD, że nie wypełnia obietnic socjalnych, zaś Zielonym wytknięto, że polityki klimatycznej (popieranej przez Die Linke) nie realizowano w sposób społecznie odpowiedzialny. Z kolei BSW i AfD zostały określone mianem partii kremlowskich.

W swoim programie Die Linke główny kładzie nacisk na kwestie socjalne. Domaga się zniesienia VAT na podstawowe artykuły, żywność i transport publiczny, podniesienia podatku dochodowego dla najlepiej zarabiających (podczas zjazdu promowano koszulki z napisem Tax the Rich), wprowadzenia podatku od majątku (1 proc. od majątku powyżej 1 mln euro, 5 proc. od majątku powyżej 50 mln €, 12 proc. od miliarda) i od spadków. Die Linke opowiada się za ustawowym podniesieniem płacy minimalnej do 15 € za godzinę, podniesieniem świadczeń emerytalnych i obniżeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne. Tańsza energia dla konsumentów powinna być finansowana z pomocą podatku solidarności energetycznej dla bogatych. Jednym z kluczowych postulatów jest wprowadzenie ogólnokrajowego limitu czynszów.

Die Linke sprzeciwia się także obecności na terenie Niemiec amerykańskich wyrzutni rakiet średniego zasięgu.

Według sondaży Die Linke może liczyć na około 3-4% poparcia. W ostatnich tygodniach notowania partii nieco wzrosły.


dr Piotr Kubiak (IZ), wch



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku