Kanada, USA: Związkowcy potępiają wojnę celną Trumpa

[2025-02-11 19:10:34]

Donald Trump podpisał 10 lutego rozporządzenie o nałożeniu 25-procentowych ceł na import stali i aluminium. Po raz kolejny oświadczył też, że Kanada powinna zostać 51. stanem USA.

Potężny związek zawodowy United Steelworkers (USW) potępił tę decyzję. Dyrektor USW na Kanadę Marty Warren powiedział, że cła Trumpa to bezpośredni atak na pracowników i społeczności. USW stanowczo potępił cła jako zagrażające tysiącom miejsc pracy w Kanadzie, zrywające sieci dostaw i podważające dekady współpracy gospodarczej.

Międzynarodowy przewodniczący USW Dave McCall podkreślił, że to nie Kanada jest problemem, natomiast cła zaszkodzą pracownikom po obu stronach granicy. USW nadal będzie naciskać na wszystkie szczeble rządu, by podjęły zdecydowane działania - podkreślono.

USW powstał w 1942 roku i jest największym związkiem zawodowym zrzeszającym pracowników różnych branż w północnoamerykańskim sektorze prywatnym. W samej Kanadzie liczy ponad 225 tys. członków i ponad 850 tys. poza nią. Jego główna siedziba to Pittsburgh.

al (PAP), wch


fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Zandberg w Bielsku-Białej!
Pomnik Reksia przy ul. 11 Listopada
10 maja (sobota), godz. 11:00
Zandberg w Tychach!
Tychy, Plac Baczyńskiego
10 maja (sobota), godz. 15:00
Zandberg w Katowicach!
Katowice, plac Miarki
10 maja (sobota), godz. 20:00
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona

Więcej ogłoszeń...


10 maja:

1920 - Rozpoczął się strajk powszechny na Górnym Śląsku.

1931 - Lewicowy republikanin Manuel Azaña został premierem hiszpańskiego rządu.

1935 - Rada Naczelna PPS uznając obowiązywanie tzw. paktu o nieagresji z KPP uznaje, że współpraca pozytywna z komunistami jest niemożliwa.

1936 - Manuel Azaña wybrany na prezydenta Republiki Hiszpańskiej.

1943 - Grupa Specjalna Armii Ludowej przeprowadziła zamach na Bar Podlaski w Warszawie, w wyniku którego zginęło 6 Niemców, a kilkunastu zostało rannych.

1944 - W Filadelfii na XXVI Międzynarodowej Konferencji Pracy przyjęto Deklarację Filadelfijską.

1973 - Powstał lewicowy Front Polisario, walczacy o niepoległość Sahary Zachodniej.

1981 - Socjalista François Mitterrand wygrał II turę wyborów prezydenckich we Francji zdobywając 52,2 % głosów.

1988 - Socjalista Michel Rocard został premierem Francji.

1994 - Nelson Mandela został pierwszym czarnoskórym prezydentem RPA.

2006 - Socjaldemokrata Giorgio Napolitano został prezydentem Włoch.


?
Lewica.pl na Facebooku