Amnesty International wzywa do ukarania winnych ws. więzień CIA

[2015-01-20 08:11:14]

Amnesty International wzywa europejskie państwa podejrzewane o współpracę z CIA w sprawie przetrzymywania i torturowania więźniów z Al-Kaidy, do przyznania się i ukarania winnych. Broniąca praw człowieka organizacja opublikowała w nocy raport na ten temat.

Jak czytamy w dokumencie, bez europejskiej pomocy, Stany Zjednoczone, nie byłyby w stanie przez wiele lat potajemnie przetrzymywać i torturować podejrzanych o terroryzm. Amnesty International przypomina upubliczniony w grudniu raport amerykańskiego Senatu, który potwierdził, że CIA, brutalnie torturowała więźniów z Al-Kaidy, korzystając przy tym z pomocy europejskich państw. Podkreśla, że łączy się on z wcześniejszymi doniesieniami o istnieniu tajnych ośrodków na Litwie, w Polsce i Rumunii, które były wykorzystywane przez amerykańskie służby. W procederze miały też pomagać rządy Niemiec, Wielkiej Brytanii i Macedonii. W niektórych przypadkach za pomoc Amerykanie płacili sumy sięgające milionów dolarów.

Amnesty International wzywa rządy europejskich państw o "przerwanie zmowy milczenia" w tej sprawie. Czas zaprzeczeń i tuszowania prawdy dobiegł końca. Rządy nie mogą dalej zasłaniać się "narodowym bezpieczeństwem i tajemnicą państwową", aby zataić swoją rolę w torturowaniu i ukrywaniu ludzi - czytamy w raporcie.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 lipca:

1892 - Urodził się Walter Benjamin, niemiecki filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, krytyk literacki i eseista.

1922 - Została założona Japońska Partia Komunistyczna.

1930 - Urodził się Jacques Derrida, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofow francuskich. Jeden z gł. przedstawicieli postmodernizmu. Jego pracy zrodziły nurt dekonstrukcjonizmu.

1941 - Chorwaccy faszyści zamordowali Augusta Cesareca, pisarza i lewicowego publicystę.

1955 - RFN: Apel 52 noblistów, z Albertem Einsteinem na czele, do wszystkich państw o wyrzeczenie się stosowania przemocy w polityce międzynarodowej.

1958 - Liban: Amerykańska interwencja zbrojna - 5000 marines wylądowało w Bejrucie.

1987 - Powołano urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - pierwszym rzecznikiem została Ewa Łętowska.

1994 - Gyula Horn (Węgierska Partia Socjalistyczna) został premierem Węgier.


?
Lewica.pl na Facebooku