USA: Wszystkim w firmie po równo. Zdecydował... prezes!
[2015-04-15 22:45:24]
Dan Price, prezes amerykańskiej spółki Gravity Payments zdecydował, że wszyscy w jego firmie, w tym również on sam, będą zarabiać równie... dużo - doniósł New York Times.
Gdy Price przeczytał, że według naukowców dopiero roczny dochód na poziomie 70 tys. USD daje Amerykanom poczucie szczęścia, postanowił, że w jego firmie tyle właśnie wynosić będzie minimalne wynagrodzenie. Środki na podwyżkę pochodzą z redukcji własnej pensji prezesa (z 1 mln do 70 tys. dolarów) oraz pochłoną 75-80% planowanego tegorocznego zysku. Dotąd średnia pensja w 120-osobowej załodze stanowiła 48 tys. - najniżej uposażeni poziom 70 tys. mają osiągnąć w ciągu 3 lat.
- Moje wynagrodzenie jako prezesa w porównaniu ze zwykłym pracownikiem było absurdalnie wysokie - powiedział Price. Prezes Gravity Payments dodał, że jego główne ekstrawagancje to jazda na snowboardzie oraz wysokie napiwki w barach. Jeździ 12-letnim audi, otrzymanym w barterze za obsługę lokalnego sprzedawcy samochodów.
Firma Gravity Payments działa w Seattle i obsługuje płatności kartami kredytowymi. Price założył ją w 2004 roku w wieku 19 lat.
Na zdjęciu: Pracownicy Gravity Payments / fot. gravitypayments.com
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.