USA: Kontrowersyjna egzekucja na upośledzonym umysłowo wykonana
[2007-04-12 23:46:01]
Egzekucja Clarka (urodzonego 13 maja 1968 w Luizjanie) wywołała liczne kontrowersje, zwłaszcza z uwagi na to, iż wedle lekarzy był upośledzony umysłowo. Wyrok wydano w 1993. W 2002 roku Sąd Najwyższy głosami 6 do 3 orzekł w sprawie Atkins v. Virginia, iż skazanie na śmierć i stracenie osoby upośledzonej umysłowo lub chorej psychicznie jest pogwałceniem 8. poprawki do konstytucji. Sąd Najwyższy na podstawie swoich werdyktów jest władny dokonywać zmiany w prawie amerykańskim (jak miało to miejsce np. z dopuszczeniem legalności prawa do przerywania ciąży, zawieszeniem a następnie ponownym wprowadzeniem kary śmierci). Mimo tego egzekucje upośledzonych umysłowo, choć ich liczba zmalała, nie zostały zaprzestane (większość stanów zamieniła ich wyroki na kary więzienia, podobnie jak wszystkie uczyniły to w sprawie skazanych nieletnich po innej decyzji Sądu, Roper v. Simmons). Międzynarodowy rozgłos zdobyła sprawa Charlesa Singeltona, więźnia celi śmierci w Arkansas, u którego stwierdzono chorobę psychiczną, a więc zgodnie z decyzją Sądu, która stała się prawem federalnym, nie mógł zostać stracony. Jednak ówczesny prokurator generalny stanu Mike Bebe (demokrata, obecnie gubernator), przekonał gubernatora Mike’a Huckabee’a (obecnie kandydat do nominacji republikańskiej w nadchodzących wyborach prezydenckich), iż można obejść ten zakaz podając mu przed egzekucją leki, które "przywrócą go do dobrego stanu". Egzekucja została wykonana. Apele do gubernatora Teksasu Ricka Perry’ego (republikanina) i stanowej rady ds. ułaskawień w sprawie Clarka nie przyniosły rezultatów. Argument o pogwałceniu prawa przy nadchodzącej egzekucji został zignorowany. Gubernator odmówił też wstrzymania wykonania wyroku na czas potrzebny do przeprowadzenia nowych badań. Od 1982 roku, kiedy wznowiono wykonywanie kary śmierci w Teksasie (w 1968 w USA wprowadzono moratorium na egzekucje, w 1972 Sąd Najwyższy zawiesił karę główną, aby przywrócić cztery lata później), stracono tam 387 osób. W samym zaś 2007 12 na 13 ogólnie. Od objęcia urzędu przez Perry’ego w grudniu 2000 stracono ponad sto osób. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?