Czechy: Rząd zmienia strategię ws. tarczy

[2007-04-14 12:16:11]

Przedstawiciele czeskiego rządu zaprezentowali w mijającym tygodniu nowe postulaty w debacie na temat instalacji na terytorium ich kraju elementów tzw. tarczy antyrakietowej. Zapowiedzieli, że będą dążyć do tego, aby tarcza stała się częścią systemu obronnego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Przypomnijmy, że takie właśnie stanowisko - aby tarcza była elementem polityki obronnej NATO oraz Unii Europejskiej - prezentowała od samego początku Partia Zielonych (Strana Zelených), jedno z ugrupowań wchodzących w skład centroprawicowej koalicji rządowej.

Już w środę czeska ministerka obrony Vlasta Parkanová (na zdjęciu) powiedziała podczas wystąpienia w Senacie, że rząd będzie dążył do tego, aby "amerykański system obrony przed rakietami dalekiego zasięgu, w tym jego część radarowa, która mogłaby powstać na terytorium Republiki Czeskiej, powinien zostać połączony z systemem obrony przed rakietami dalekiego i średniego zasięgu, który tworzy NATO". Oba systemy powinny się wzajemnie dopełniać i wspierać - powiedziała Parkanová.

W kolejnych dniach postulat zaprezentowany przez Parkanovą powtórzyli także minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg oraz sam premier Mirek Topolánek. Jednocześnie rządzący zapowiedzieli, że negocjacje w sprawie przystąpienia Czech do projektu tarczy antyrakietowej mogą potrwać około 9-12 miesięcy.

Czescy analitycy wojskowi zauważają jednak, że gdyby tarcza miałaby stać się elementem systemu obronnego dla całego NATO, to radar i wyrzutnie rakietowe w żadnym wypadku nie mogłyby zostać zainstalowane na terytorium Czech i Polski. Gdyby Amerykanie chcieli realizować postulat zgłaszany przez rząd czeski, radar i wyrzutnie powinny zostać umieszczone bardziej na Południe - na przykład w Turcji lub we Włoszech.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku