"Misja stabilizacyjna" w Palestynie?
[2007-11-29 12:14:06]
![]() Po wycofaniu się armii izraelskiej do Strefy Gazy mają być wprowadzone siły NATO w celu utrzymania nowych warunków aż do chwili gdy służby bezpieczeństwa Abbasa będą w stanie przejąć kontrolę. W czasie uroczystości ku czci zmarłego prezydenta palestyńskiego Jasera Arafata w Gazie doszło do starcia pomiędzy zwolennikami Fatah a policją palestyńską lojalną wobec rządu Haniji. W uroczystościach wzięło udział 200 tysięcy mieszkańców Gazy, którzy wyrazili żądania pojednania pomiędzy Hamasem i Fatah oraz okazali swoje przywiązanie wobec zasad w imię których został zamordowany Arafat. Abbas próbował wykorzystać udział takiej liczby ludności w uroczystościach wzywając do obalenia rządu Haniji. Według rzecznika Fatah w Gazie Abu Szanaba jego ocena jest błędna, gdyż udział ludność w uroczystościach nie był wyrazem sprzeciwu wobec Hamasu ale chęcią wykazania się lojalnością wobec zasad w imię których został zamordowany Arafat oraz sprzeciwem wobec polityki kapitulacji wobec Izraela. Dodał też, że pomimo tego co się stało Hamas pozostaje ruchem nacjonalistycznym i jednocześnie wyraził opinię, że podstawowym zadaniem Fatah powinna być walka z okupacją. Na Zachodnim Brzegu przy współdziałaniu służb bezpieczeństwa Abbasa i armii Izraelskiej trwają aresztowania działaczy ruchu oporu i Hamasu. W nocy aresztowania dokonują specjalne jednostki sił okupacyjnych a za dnia siły bezpieczeństwa Abbasa. Pojawiają się doniesienia, że uwięzieni działacze ruchu oporu są w okrutny sposób torturowani. Obok przygotowań wojskowych do obrony strefy rząd Haniji planuje taką decentralizację i przejście do podziemia, żeby jak być w stanie wypęłniać swoje obowiazku przy wykorzystaniu jak najmniej urzędników. Równocześnie za pomocą swoich kanałów rząd Haniji przekazał ostrzeżeń krajom europejskim, żeby nie próbowały wziąć udziału w ewentualnej misji stabilizacyjnej w Gazie. W przypadku, gdyby jednak nie doszło do operacji wojskowej rząd Hamasu zamierza podjąć działania zmierzające do zwiększenia produkcji żywności. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?