Szwajcaria: Mieszkańcy kraju za zakazem budowy minaretów (akt.)

[2009-11-30 13:24:29]

29 listopada w Szwajcarii odbyło się referendum na temat zakazu budowy minaretów w meczetach. Za zakazem opowiedziało się 57,5 proc. wyborców. Tylko w 4 (Genewa, Bazylea, Vaud, Neuchâtel) z 26 kantonów zwycięstwo odnieśli jego przeciwnicy.

Referendum w tej sprawie zainicjowała skrajnie prawicowa Szwajcarska Partia Ludowa (Schweizerische Volkspartei/Union Démocratique du Centre/Unione Democratica di Centro/Partida Populara Svizra) Według partii minarety nie mają charakteru religijnego, a stanowią wyraźny symbol polityczno-religijnych roszczeń do władzy, co stawia pod znakiem zapytania podstawowe prawa.

Rada Federalna (szwajcarski Rada Ministrów - przypis lewica.pl) szanuje tę decyzję. W konsekwencji budowa nowych minaretów nie jest już w Szwajcarii dozwolona. Cztery istniejące w Szwajcarii minarety pozostaną na swoim miejscu, nie będzie też ograniczeń w budowie meczetów - napisał w oświadczeniu rząd, który sam był przeciwko zakazowi. Swój sprzeciw wobec zakazu wyrażały także m.in. partie lewicowe, związki zawodowe, Kościół Rzymskokatolicki, Szwajcarski Kościół Reformowany oraz duża część prasy.

Jesteśmy przestraszeni. Jeśli taka atmosfera się utrzyma i jeśli antyislamska histeria będzie rosnąć wtedy muzułmanie nie będą mogli czuć się bezpiecznie. To oczywiście bardzo nieprzyjemna sytuacja - powiedział komentując wyniki głosowania Taner Hatipoglu, przewodniczący Federacji Organizacji Islamskich w Zurychu.

Partia Zielonych Szwajcarii (Grüne Partei der Schweiz/Les verts – Parti écologiste suisse/I Verdi – Partito ecologista svizzero/La Verda – Partida ecologica svizra) zapowiedziała, że rozważa przekazanie sprawy zakazu budowy minaretów Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka w Strasburgu ze względu na naruszenie wolności religijnej.

Tego samego dnia w Szwajcarii odbyły się referenda na temat zakazu eksportu broni i materiałów zbrojeniowych, za wyjątkiem systemów odminowujących oraz służących obronie cywilnej oraz na temat przeznaczania wpływów podatkowych od paliw lotniczych wyłącznie na potrzeby przemysłu lotniczego, a także referenda w poszczególnych kantonach.

Głosowanie dotyczące zakazu sprzedaży broni zagranicę zainicjowały partie lewicowe oraz organizacje pozarządowe argumentując taki zakaz względami moralnymi i humanitarnymi i postulując przeznaczenie środków przeznaczonych dotychczas na wojsko na cele edukacyjne, opiekę zdrowotną oraz pomoc zagraniczną. Do głosowania przeciw wzywał rząd twierdząc, że może to oznaczać m.in. utratę pracy przez ponad 5 tysięcy osób. Ostatecznie blisko 68,2 proc. opowiedziało się przeciw temu zakazowi.

Inicjatywę zorganizowania referendum w kwestii podatków od paliw lotniczych podjęły ugrupowania prawicowe, w tym Szwajcarska Partia Ludowa, proponując aby dochody podatkowe z paliw lotniczych używanych do lotów krajowych przeznaczać wyłącznie na potrzeby transportu lotniczego, a nie jak do tej pory także przemysłu drogowego czy transportowego. Propozycja ta miała, według jej pomysłodawców, służyć m.in. poprawie bezpieczeństwa na lotniskach i ich modernizacji. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się 65 proc. proc. głosujących.

Mieszkańcy Genewy opowiedzieli się za wzięciem kredytu w wysokości 113 milionów franków szwajcarskich na budowę linii kolejowej łączącej kanton z sąsiednią Francją, mieszkańcy Vaud opowiedzieli się przeciwko przedłużeniu pracy elektrowni atomowej Mühleberg w sąsiednim kantonie Berno ponad 2012 rok, zaś mieszkańcy Obwalden zagłosowali przeciwko przeznaczeniu specjalnych działek w których domy mogliby budować najbogatsi mieszkańcy.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1935 - W Motevideo urodził się José Mujica, urugwajski polityk lewicowy, prezydent tego kraju w latach 2010-2015.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku