Wielka Brytania: Osborne ogłosił drakońskie cięcia wydatków budżetowych

[2010-06-22 20:44:05]

Brytyjski minister finansów George Osborne ogłosił 22 czerwca największe w historii cięcia wydatków w sektorze publicznym, nakazując prawie każdemu departamentowi w rządzie zmniejszenie rocznych budżetów przed następnymi wyborami parlamentarnymi średnio o 25 procent, a także wprowadzając zamrożenie płac w sektorze publicznym na dwa lata. Do roku budżetowego 2014-15 ma to przynieść 83 miliardy funtów oszczędności.

Jak doniósł guardian.co.uk, posunięcie to, określone przez liderów związkowych jako brutalne, uderzy w edukację, policję i budżety samorządowe. Jest więc bardzo prawdopodobne, że koalicja Konserwatystów i Liberalnych Demokratów spotka się z rosnącym sprzeciwem, zapewne także przyjmującym formę strajków.

Cięcia obejmą każdy obszar rządzenia, za wyjątkiem służby zdrowia i pomocy dla krajów rozwijających się, które koalicja obiecała zachować. Obniżka wydatków średnio o jedną czwartą nastąpi jednak tylko wtedy, jeśli Departament Pracy i Emerytur nie wprowadzi ustawy o oszczędnościach w sferze wydatków społecznych. Szczegółowy plan limitów dla poszczególnych ministerstw zostanie przedstawiony przez Osborna 20 października. 44 miliardy oszczędności w resortach zostały zasygnalizowane już przez poprzedni laburzystowski rząd, a nowy minister finansów dodał do nich kolejne 17 miliardów.

Osborne powiedział, że chce uchronić także edukację i obronność od najgorszych cięć, wskazując tym samym, że inne obszary funkcjonowania państwa doświadczą redukcji wydatków w większym zakresie. Można się spodziewać zaciętej walki poszczególnych ministerstw, które będą chciały obronić swoje budżety, zwracając się do ministra ds. pracy i emerytur Iana Duncana Smitha o wprowadzenie większych oszczędności przez kierowany przez niego resort.

Spora część oszczędności pochodzi z zamrożenia płac. Osborne odwoływał się do solidaryzmu społecznego, gdy mówił: Wiele milionów ludzi w sektorze prywatnym miało w ostatnich latach zamrożone pensje, skrócone godziny pracy i ograniczone świadczenia emerytalne. Zaakceptowali to, ponieważ wiedzieli, że alternatywą w wielu przypadków byłaby dalsza utrata miejsc pracy. Sektor publiczny był chroniony przed tymi naciskami, ale teraz staje w obliczu podobnej decyzji.

Brendan Barber, sekretarz generalny Kongresu Związków Zawodowych (Trades Union Congress, TUC) tak skomentował budżet: Niektóre naprawdę złe wiadomości dopiero nadejdą. Niechronione budżety departamentów zostaną pokiereszowane. Władze samorządowe będą musiały zaprzestać świadczenia usług, jeśli mają zamrozić lokalne podatki (council tax). Pracownicy sektora publicznego nie przyczynili się do zapaści, ale proszeni są o dźwiganie niesprawiedliwie dużych obciążeń. Zamrożenie płac, podczas gdy inflacja jest wysoka, oznacza rzeczywiste obniżenie poziomu życia – a niewielka ulga dla mało zarabiających jest wciąż mniejsza niż inflacja.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


20 maja:

1881 - Urodziła się Natalia Gąsiorowska, historyczka, badaczka dziejów ruchu robotniczego, prof. Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Warszawskiego, prof. i rektor WSP w Łodzi, członkini PAN.

1882 - Urodziła się Sigrid Undset, wybitna powieściopisarka i nowelistka norweska, przeciwniczka nazizmu i rasizmu, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928.

1891 - Urodził się Earl Browder, sekretarz generalny Komunistycznej Partii USA w latach 1932-45.

1945 - Ukazał się pierwszy numer "Expressu Wieczornego", którego założycielem i redaktorem naczelnym był członek PPS Rafał Praga.

1946 - W Wielkiej Brytanii znacjonalizowano kopalnie.

1947 - Urodziła się Nancy Fraser, amerykańska teoretyczka feminizmu, prof. filozofii i teorii politycznej, przedstawicielka tzw. IV pokolenia szkoły frankfurckiej.

1990 - Na przystanku autobusowym w mieście Riszon le-Cijjon izraelski żołnierz zastrzelił 7 Palestyńczyków.

2009 - W Irlandii opublikowano tzw. Raport Ryana, ujawniający systemowy charakter tortur, gwałtów i poniżania dzieci przez katolickich księży i zakonnice, zarządzających ośrodkami wychowawczymi.

2017 - Francisco Guterres (FRETILIN) został prezydentem Timoru Wschodniego.

2018 - Ubiegający się o reelekcję Nicolás Maduro wygrał w pierwszej turze wybory prezydenckie w Wenezueli.


?
Lewica.pl na Facebooku