Angola: Ponad 20 osób zatrzymanych po protestach młodzieży

[2011-05-26 19:59:13]

25 maja na Placu Niepodległości w stolicy Angoli, Luandzie, odbył się protest przeciwko biedzie zorganizowany przez młodzieżowy Rewolucyjny Ruch na rzecz Interwencji Społecznej (Movimento Revolucionário de Intervenção Social, MRIS). Według informacji agencji prasowej Lusa policja użyła siły aby rozproszyć manifestantów. Zatrzymano ponad 20 osób, w tym znanych artystów hip-hopowych. Dzień przed demonstracją grupa ubranych po cywilnemu przedstawicieli służb porządkowych pobiła i zatrzymało jednego z liderów MRIS Luísa Bernardo. Usiłowano także zatrzymać innego z liderów protestów Fernando Yanika, który jednak zdołał uciec.

Według protestujących działania władz są typowym przykładem państwa policyjnego. Poinformowali oni ponadto, że lokalne władze oferowały pieniądze młodym ludziom za to by nie udawali się na demonstrację, jednak po dojściu do wniosku, że nic nie powstrzyma ich determinacji reżim zdecydował się na użycie ekstremalnej przemocy. Odmówiono im zgody na manifestacje argumentując, że MRIS jest organizacją mało znaną. Młodzi aktywiści zapowiedzieli że będą domagać się uwolnienia wszystkich aresztowanych. Swoją pomoc zadeklarowali im prawnicy opozycyjnej partii Blok Demokratyczny (Bloco Democratico), która domaga się ustąpienia rządzącego krajem od 1979 roku prezydenta José Eduardo dos Santosa.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku