Gwatemala: Facundo Cabral zamordowany

[2011-07-10 16:41:51]

9 lipca w stolicy Gwatemali, mieście Gwatemala, zamordowany został 74-letni argentyński piosenkarz folkowy Facundo Cabral. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych Gwatemali Carlos Menocal gdy Cabral jechał z hotelu na lotnisko jego samochód został zablokowany przez trzy inne pojazdy i ostrzelany. Cabral poniósł śmierć na miejscu, a jego kierowca - miejscowy biznesmen Henry Farina - został ranny.

Prezydent Gwatemali Álvaro Colom osobiście poinformował o zbrodni prezydent Argentyny Cristinę Fernández de Kirchner. Jak dodał Colom w wywiadzie dla argentyńskiego stacji Radio 10 Kirchner była wstrząśnięta wiadomością i poprosiła o informacje w sprawie postępów śledztwa. Śmierć Cabrala odbiła się szerokim echem w całej Ameryce Łacińskiej, a kondolencje złożyli m.in. przywódcy państw oraz osobistości świata nauki i kultury.

Zdaniem gwatemalskiego przywódcy zabójstwo Cabrala było dobrze zorganizowane i zaangażowani są w nie ludzie z grup zajmujących się przestępczością zorganizowaną. Znajdziemy tych kryminalistów i postawimy przed sądem - stwierdził Colom, dodając, że zabójstwo argentyńskiego piosenkarza było czynem tchórzliwym.

Cabral zyskał sławę w latach 70. XX wieku jako wykonawca protest songów. Najbardziej znany jest jego utwór "No Soy de Aqui ni Soy de Alla" ("Nie jestem stąd ani stamtąd"), który był później wykonywany przez wielu innych artystów. W okresie prawicowej dyktatury wojskowej znany ze swoich lewicowych sympatii Cabral uciekł do Meksyku. Jak pisze "The Guardian" jego koncerty były połączeniem filozofii i folkloru, mówionych wierszy i muzyki sięgającej kultury argentyńskich gaucho.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku