Libia: Rosja nie uzna tymczasowego rządu powstańczego

[2011-07-20 04:51:30]

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego rząd nie uzna Tymczasowej Rady Narodowej (TRN) pełniącej funkcję rządu libijskich rebeliantów. Jego zdaniem, Rosja uznaje powstańczą radę jedynie za partnera negocjacji a za nie jedynego reprezentanta narodu libijskiego.

Takie podejście diametralnie różni się od stanowiska przyjętego przez składającą się z 32 krajów Grupę Kontaktową ds. Libii, która na niedawnym spotkaniu w Stambule uznała TRN za prawowite władze libijskie. Ponadto Grupa Kontaktowa wezwała wszystkie państwa w których znajdują się zamrożone aktywa libijskie do przekazania tych środków powstańczym władzom w Bengazi. Kroki takie podjęły już jednostronnie Włochy, Turcja i Katar. Grupa zaapelowała też do obu stron konfliktu o przerwanie ognia z dniem 1 sierpnia, kiedy to rozpoczyna się muzułmański miesiąc ramadan. Libijska opozycja odrzuciła tę propozycję. Decyzję Grupy Kontaktowej skrytykował Muammar Kaddafi. W wystąpieniu telewizyjnym stwierdził, iż narodu libijskiego nie reprezentuje nikt, nawet Muammar Kaddafi.

Rosja, podobnie jak Chiny, nie uczestniczy w pracach Grupy Kontaktowej. Ustosunkowując się do decyzji Grupy, minister Ławrow oświadczył, że opowiedziała się ona tylko po jednej stronie konfliktu i dąży do izolacji władz w Trypolisie. Rosja tradycyjnie odrzuca izolację jako metodę rozwiązywania jakichkolwiek problemów i jakichkolwiek konfliktów - powiedział Ławrow. Dodał też, że Rosja ma kontakty zarówno z rządem, jak i z opozycją, nakłaniając obie strony do zajęcia konstruktywnych pozycji i przyjęcia odpowiedzialności za naród.

Podobne stanowisko zajmuje Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-mun, który również deklaruje się jako zwolennik dialogu prowadzącego do znalezienia politycznego rozwiązania libijskiego kryzysu. Podczas ostatniej wizyty w Finlandii potwierdził, że utrzymuje kontakty z rządem libijskim za pośrednictwem swojego specjalnego przedstawiciela. Dodał też, że wielokrotnie rozmawiał telefonicznie z libijskim premierem Bagdadim Mahmudim.

Dwustronne spotkanie z przedstawicielami rządu Libii odbyli także wysłannicy administracji amerykańskiej, prezentując stanowisko, iż jedyną drogą do rozwiązania sytuacji jest oddanie władzy przez Kaddafiego. Po rozmowach władze USA oświadczyły, że nie planują dalszych spotkań z rządem w Trypolisie.

Na tle czysto politycznych inicjatyw i zabiegów wyróżnia się podejście Ligi Arabskiej, która postanowiła wysłać do Libii delegację w celu zbadania warunków zdrowotnych mieszkańców oraz przygotowania na tej podstawie programu pomocy humanitarnej. Dotyczyć ma on zarówno mieszkańców miast, jak i osób przebywających w prowizorycznych obozach na granicy z Egiptem i Tunezją.

Bolesław K. Jaszczuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku