Liberia: Noblistka wygrała wybory prezydenckie
[2011-11-16 02:40:43]
Pierwszą turę wygrała Johnson-Sirleaf, uzyskując 43,9 proc. głosów, natomiast na Tubmana głosowało 32,7 proc. wyborców. Tubman, podobnie jak jego partia CDC, kwestionował wynik wyborów, zarzucając iż były one sfałszowane. Domagał się ponownego przeliczenia głosów oraz zmiany składu Krajowej Komisji Wyborczej zapowiadając, że w przeciwnym razie zbojkotuje drugą turę. Jednakże Krajowa Komisja Wyborcza odrzuciła skargi złożone przez CDC z braku dowodów na fałszowanie wyników. Do uczciwości wyborów nie zgłaszało także zastrzeżeń ponad 900 obserwatorów zagranicznych. W tej sytuacji Tubman wezwał swoich zwolenników do bojkotu, co zaowocowało niską frekwencją wyborczą. W drugiej turze głosowało zaledwie 37,4 proc. uprawnionych do głosowania. Decyzję Tubmana ostro skrytykowała Johnson-Sirleaf. Stwierdziła, iż wzywa on obywateli Liberii do zrezygnowania z przysługujących im konstytucyjnych praw. Jeżeli zaczniemy łamać konstytucję, to w którym momencie się zatrzymamy? - zadała retoryczne pytanie. Wezwała też wyborców do zignorowania apelu Tubmana i uczestnictwa w wyborach. Nie dajcie się zastraszyć, nie pozwólcie żadnemu politykowi, aby kraj stał się jego zakładnikiem - mówiła przez radio następnego dnia po ogłoszeniu decyzji o bojkocie. Jej stanowisko poparł Prince Johnson, lider Narodowej Partii na rzecz Postępu Demokratycznego (National Union for Democratic Progress - NUDP), były dowódca oddziałów rebelianckich podczas wojny domowej, który w pierwszej turze zyskał 11,6 proc. głosów. Jeszcze przed drugą turą wyborczą Johnson-Sirleaf zapowiedziała, że w przypadku zwycięstwa zaproponuje swoim politycznym rywalom stanowiska w rządzie, kierując się duchem pojednania. Tubman odrzucił tę ofertę mówiąc, że CDC nie jest na sprzedaż i nie weźmie udziału w koalicyjnym rządzie. Oświadczył też, że nie uznaje wyniku wyborów i domaga się przeprowadzenia nowej elekcji w okresie jednego miesiąca. Równolegle z prezydenckimi odbyły się też wybory parlamentarne. W liczącej 73 miejsca Izbie Reprezentantów (House of Representatives) UP uzyskała 24 mandaty, CDC - 11, Partia Wolności (Liberty Party) - 7, NUDP - 6, Narodowa Koalicja Demokratyczna (National Democratic Coalition) - 5, Narodowa Partia Patriotyczna (National Patriotic Party) byłego prezydenta Charlesa Taylora, obecnie sądzonego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz Sojusz na rzecz Pokoju i Demokracji (Alliance for Peace and Democracy) po 3 mandaty, Ruch na rzecz Postępowych Zmian (Movement for Progressive Change) - 2, Liberyjska Partia Transformacji (Liberia Transformation Party), Liberyjska Partia Przeznaczenia (Liberia Destiny Party) oraz Partia Narodowej Reformacji (National Reformation Party) po 1. Ponadto 9 mandatów przypadło w udziale kandydatom niezależnym. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?