Niemcy: Merkel proponuje centralną kontrolę budżetów w strefie euro

[2011-12-03 08:37:39]

2 grudnia w przemówieniu w niemieckim parlamencie kanclerz Angela Merkel domagała się ostrzejszego kontrolowania polityki redystrybucji państw strefy euro. Na początku pięciodniowych rozmów ostatniej szansy próbowała - niezbyt skutecznie, gdyż kurs wspólnej waluty spadł po jej przemówienia - uspokoić rynki. Jej podstawową receptą na kryzys związany z zadłużeniem kilku krajów była scentralizowana kontrola ich budżetów, której wprowadzenie wymagałoby renegocjacji Traktatu Lizbońskiego.

Szczegóły rozwiązania proponowanego przez przywódczynię Niemiec mają zostać opracowane 5 grudnia wspólnie z premierem Francji Nicolasem Sarkozy’m. Wynik tych rozmów jest jednak niepewny, gdyż ten ostatni jest niechętny oddawaniu kontroli nad budżetem swojego kraju. Także inni przywódcy mogą przejawiać podobne obiekcje i rezultat szczytu w Brukseli, jak sugeruje internetowe wydania dziennika "The Guardian", z dużym prawdopodobieństwem zakończy się fiaskiem.

Zgodnie z propozycją Merkel kraje posługujące się euro musiałyby się zgodzić się nie tylko na monitorowanie, lecz także na zatwierdzanie lub wetowanie swoich budżetów. Kraje o wysokim poziomie zadłużenia zmuszone zostałyby w ten sposób do ograniczenia wydatków budżetowych, co oznacza nieuchronnie obniżenie poziomu życia obywateli, prawdopodobnie zaś również masowe protesty społeczne.

Propozycja Merkel ma na celu długoterminowe rozwiązanie problemu nadmiernego zadłużenia. Bieżąca sytuacja, w której oprocentowanie obligacji takich krajów jak Włochy czy Hiszpania jest rekordowo wysokie, wymaga jednak doraźnych działań, a na te rząd najpotężniejszego kraju strefy euro nie chce się zgodzić. Emisja euroobligacji w praktyce oznaczałaby wzięcie na siebie ciężaru spłaty zadłużenia przez najmniej zadłużone kraje, głównie przez Niemcy. Nieco mniej kategorycznie Merkel wypowiada się o zwiększeniu roli Europejskiego Banku Centralnego (EBC), co sugeruje, że ewentualnie zgodziłaby się na interwencje tej instytucji oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego. EBC mógłby, wzorem amerykańskiego FED, zwiększać płynność na rynkach, drukując elektroniczne pieniądze. Jednak sam prezes EBC Mario Draghi nie jest przekonany, czy instytucja, którą kieruje ma takie uprawnienia (zob. news, do którego link zamieszczony jest poniżej).

Fot. guardian.co.uk

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku