Niemcy: 70. rocznica konferencji w Wannsee

[2012-01-20 23:50:22]

Prezydent Niemiec Christian Wulff 20 stycznia, w 70 rocznicę konferencji w Wannsee w Berlinie powiedział, że minęło tak dużo czasu od tamtego zdarzenia i coraz trudniej jest pojąć, jak mogło dojść do tego, że ludobójstwo stało się częścią oficjalnej polityki kraju. Dlatego jest to ważne i ogólnonarodowym zadaniem, żeby podtrzymywać pamięć [o tym] (…) Nie możemy dopuścić do zapomnienia, że to „niewiarygodne i niewyobrażalne” w rzeczywistości się zdarzyło.

To miejsce i nazwa „Wannsee” stało się symbolem biurokratycznie zorganizowanego decydowania pomiędzy życiem wartym życia a życiem niewartym życia, [symbolem] zorganizowanej przez państwo eksterminacji, planowanego i oficjalnego systematycznego zabijania europejskich Żydów (…) To miejsce zostało miejscem zimnego okrucieństwa (…) miejscem wstydu Niemiec, powiedział Wulff.

Jak podał lasvegassun.com, prezydent Niemiec zwrócił też uwagę, że mała grupa neonazistów zabiła dziewięciu członków mniejszości narodowych pomiędzy 2000 a 2006 rokiem i policjantkę w 2007 roku, zanim policja w końcu schwytała ich w 2011 roku po nieudanym napadzie na bank. Powiedział, że ta seria morderstw była czymś, w co władze nie mogły uwierzyć, że jest możliwe w tych czasach. Napełnia nas to wstydem i gniewem. Zrobimy wszystko, żeby mieć pewność, że terror i mordercza nienawiść do innych nigdy więcej nie znajdzie miejsca w Niemczech, dodał.

Prezydent Centralnej Rady Żydów w Niemczech Dieter Graumann ostrzegł w artykule w wysokonakładowym dzienniku „Bild” z 20 stycznia, że wciąż są ludzie, którzy oddają hołd chorej doktrynie Trzeciej Rzeszy wskazując na skrajnie prawicową Narododemokratyczną Partię Niemiec (Nationaldemokratische Partei Deutschlands - NPD), która ma przedstawicieli w parlamentach dwóch landów i około półtora procent poparcia. Antysemityzm i ksenofobia wciąż zatruwają zbyt wielu ludzi dzisiaj. Dzień taki jak tan pokazuje nam, gdzie intoksykacja rasizmem może zaprowadzić, z wszystkimi konsekwencjami, napisał Graumann.

Willa przy Großer Wannsee 56/58 (na zdjęciu), w której podczas półtoragodzinnego spotkania kilkunastu wysoko postawionych urzędników niemieckich, członków NSDAP i SS, w tym Reinhard Heydrich i Adolf Eichmann, ustalili sposób ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, a więc masowej, systematycznej eksterminacji, która w ciągu następnych trzech lat przyniosła sześć milionów ofiar, obecnie jest siedzibą muzeum.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku