Wielka Brytania: Dopuszczalna będzie inwigilacja aktywności w Internecie?

[2012-04-02 12:56:45]

Były minister spraw wewnętrznych w konserwatywnym gabinecie cieni, David Davis (na zdjęciu), skrytykował rządowy plan wprowadzenia prawa dopuszczającego monitorowania przez policję i służby bezpieczeństwa prywatnych e-maili i aktywności w serwisach społecznościowych. Jego zdaniem nie jest to konieczne i spowoduje potężny opór społeczny. Proponowany system inwigilacji pozwoli szczegółowo badać, kto z kim i kiedy się porozumiewa, choć nie samą treść konwersacji. Firmy dostarczające dostęp do Internetu mają zbierać informacje, które następnie będą udostępniane rządowym służbom wywiadowczym. Propozycje koalicji konserwatystów i liberalnych demokratów mają być ogłoszone w przemówieniu Królowej 9 maja.

Aktywiści na rzecz swobód obywatelskich silnie krytykują ponowny zamiar wprowadzenia prawa, które powstało jeszcze za rządów laburzystów, lecz w 2009 roku zostało zarzucone przez ówczesny rząd. Bardziej niż opinię publiczną wzięto wtedy pod uwagę zastrzeżenia ze strony dostarczycieli Internetu i operatorów telefonii komórkowej, podlących w wątpliwość wykonalność nowych przepisów.

Próba wprowadzenia podobnej ustawy przed dwoma laty w Niemczech zakończyła się skierowaniem 35 tysięcy skarg do Sądu Najwyższego, który ostatecznie uchylił przepisy godzące w prywatność obywateli.

David Davis zasłynął w czerwcu 2008 roku tym, że dobrowolnie zrzekł się mandatu poselskiego, stanął do wyborów uzupełniających i wygrał je miażdżącą przewagą, uzyskując 72 proc. głosów. Przestał być ministrem w gabinecie cieni, ale pozostał szeregowym parlamentarzystą. Nietypowe jak na polityka postępowanie podyktowane było protestem przeciwko przegłosowaniu zaproponowanego przez rząd Gordona Browna wydłużenia okresu, przez który podejrzani o terroryzm mogą być przetrzymywani bez postawienia zarzutów z 28 do 42 dni. Konserwatywny polityk doprowadził więc do publicznej debaty wokół polityki Partii Pracy, która pod pretekstem walki z terroryzmem ograniczyła prawa obywatelskie.

Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 lipca:

1892 - Urodził się Walter Benjamin, niemiecki filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, krytyk literacki i eseista.

1922 - Została założona Japońska Partia Komunistyczna.

1930 - Urodził się Jacques Derrida, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofow francuskich. Jeden z gł. przedstawicieli postmodernizmu. Jego pracy zrodziły nurt dekonstrukcjonizmu.

1941 - Chorwaccy faszyści zamordowali Augusta Cesareca, pisarza i lewicowego publicystę.

1955 - RFN: Apel 52 noblistów, z Albertem Einsteinem na czele, do wszystkich państw o wyrzeczenie się stosowania przemocy w polityce międzynarodowej.

1958 - Liban: Amerykańska interwencja zbrojna - 5000 marines wylądowało w Bejrucie.

1987 - Powołano urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - pierwszym rzecznikiem została Ewa Łętowska.

1994 - Gyula Horn (Węgierska Partia Socjalistyczna) został premierem Węgier.


?
Lewica.pl na Facebooku