
Birma: Zdecydowane zwycięstwo wyborcze opozycji
[2012-04-04 04:00:42]
Według podanych do wiadomości 3 kwietnia oficjalnych wyników w wyborach uzupełniających, które odbyły się 1 kwietnia w Birmie, miażdżące zwycięstwo odniosła opozycyjna Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD), kierowana przez laureatkę pokojowej Nagrody Nobla, Aung San Suu Kyi (na zdjęciu). Liga zdobyła 43 spośród 45 będących do obsadzenia mandatów w wyborach uzupełniających do obu izb parlamentu krajowego oraz parlamentów stanowych i regionalnych – wszystkie 37 miejsc w Izbie Reprezentantów, 4 w Izbie Narodowości i 2 w parlamentach regionalnych. Aung San Suu Kyi uzyskała 85 proc. w swoim okręgu wyborczym w stolicy kraju – Rangunie.
Związana ze sprawującą władzę armią Związkowa Partia Solidarności Rozwoju (USDP) uzyskała 1 mandat w Izbie Narodowości, podobnie jak reprezentująca grupę etniczną Szan – Narodowa Demokratyczna Partia Szan, znana również jako Partia Białego Tygrysa. W wyborach wzięło udział 189 kandydatów reprezentujących 17 partii politycznych i jeden kandydat niezależny. Przy wyborach asystowało ponad 150 obserwatorów zagranicznych z azjatyckiego ugrupowania ASEAN, Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.
Wybory z 1 kwietnia były wyborami uzupełniającymi mającym na celu obsadzenie wakujących miejsc w organach wybieralnych różnych szczebli. Zgodnie z konstytucją osoby, które objęły posady rządowe musiały zrezygnować z mandatów w parlamencie i wybieralnych organach lokalnych. Dopuszczenie do wyborów opozycji, zwłaszcza tej skupionej wokół Aung San Suu Kyi, było najpoważniejszą decyzją polityczną birmańskich władz, realizujących politykę stopniowych reform politycznych i demokratyzacji. Ponieważ jednak w pierwszych od 20 lat wyborach z listopada 2010 r., zbojkotowanych przez NLD, znakomita większość mandatów przypadła USDP, to partia ta nadal dysponuje większością 80 proc.miejsc w parlamencie.
Tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów Aung San Suu Kyi wezwała wszystkie partie polityczne do włączenia się w proces narodowej konsolidacji. Obiecała również ochronę praw mniejszości narodowych.
Bolesław K. Jaszczuk
Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
15 lipca:
1892 - Urodził się Walter Benjamin, niemiecki filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, krytyk literacki i eseista.
1922 - Została założona Japońska Partia Komunistyczna.
1930 - Urodził się Jacques Derrida, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofow francuskich. Jeden z gł. przedstawicieli postmodernizmu. Jego pracy zrodziły nurt dekonstrukcjonizmu.
1941 - Chorwaccy faszyści zamordowali Augusta Cesareca, pisarza i lewicowego publicystę.
1955 - RFN: Apel 52 noblistów, z Albertem Einsteinem na czele, do wszystkich państw o wyrzeczenie się stosowania przemocy w polityce międzynarodowej.
1958 - Liban: Amerykańska interwencja zbrojna - 5000 marines wylądowało w Bejrucie.
1987 - Powołano urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - pierwszym rzecznikiem została Ewa Łętowska.
1994 - Gyula Horn (Węgierska Partia Socjalistyczna) został premierem Węgier.
?