Chiny: Prywatny sektor w systemie bankowym
[2012-04-07 22:04:12]
![]() W wypowiedzi z 5 kwietnia dla rządowej gazety "Renminwang" premier stwierdził, że ów monopol stanowi największą przeszkodę dla rozwoju prywatnej przedsiębiorczości. Bardzo często państwowe banki odmawiają udzielania kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom. Spowodowało to powstanie w Chinach szarej strefy w bankowości, która udziela krótkoterminowych i wysokooprocentowanych pożyczek (nawet 100 proc. w skali roku). Jest to nie tylko niekorzystne dla biorących takie pożyczki, ale powoduje fatalne skutki dla całej chińskiej gospodarki. Wcześniej rząd zezwolił już na inwestowanie prywatnego kapitału w bankach Wenzhou. Rozwój przedsiębiorczości w tym mieście, zdaniem premiera, powinien stanowić wzór dla całych Chin. Rząd za priorytetowe zadanie teraz uznaje wspieranie prywatnej przedsiębiorczości. Reforma finansów i bankowości była zapowiadana przez premiera Wen Jiabao w czasie marcowej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych. Już wówczas mówił on o konieczności przeprowadzenia licznych reform. Plany te wzbudziły kontrowersje. Ich zwolennicy twierdzą, że tylko reformy umożliwią Chinom utrzymanie pozycji drugiej gospodarki na świecie po USA. Natomiast przeciwnicy zarzucają rządzącym odchodzenie od socjalizmu i całkowite porzucenie nauk Mao Zedonga. Wszelka krytyka poczynań władz powoduje represje. Ostatnio zamknięto maoistyczną stronę internetową "Utopia", a w poprzednim tygodniu zlikwidowano kilkanaście antyrządowych portali. W trakcie wspomnianej marcowej sesji OZPL premier Wen Jiabao dużo mówił o konieczności poszanowania praw człowieka w Chinach. Na zdjęciu: Premier Wen Jiabao i prezydent George W. Bush w 2003 roku. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
19 lipca:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.
?