Grecja: Koniec systemu dwupartyjnego?

[2012-05-06 22:31:14]

Wyniki wyborów parlamentarnych w Grecji wskazują, że dwa tradycyjnie dominujące w tutejszym systemie politycznym ugrupowania poniosły sromotną klęskę. Wyborcy zdecydowanie sprzeciwili się postulowanemu przez nie programowi cięć wydatków publicznych przygotowanemu pod dyktando MFW i UE. Konserwatywna Nowa Demokracja oraz socjaldemokratyczny PASOK (Panhelleński Ruch Socjalistyczny) utraciły w ten sposób po raz pierwszy w swojej historii parlamentarną większość.

Zwycięzcą okazała się Nowa Demokracja, która zdobyła 18,85 proc. głosów, co oznacza gwałtowny spadek poparcia w stosunku do poprzednich wyborów (33,5 proc.), oraz 108 mandatów. Jeszcze bardziej dramatyczny spadek cechuje rezultat zwycięzcy poprzedniej elekcji, PASOK-u, który zdobył raptem 13,18 proc. w stosunku do 43,9 proc. w 2009 r. Obecnie PASOK będzie miał 41 deputowanych. Większości obu partii nie uratuje nawet to, że zwycięskiemu ugrupowaniu w myśl nowej ordynacji wyborczej przysługuje premia w postaci 50 dodatkowych mandatów parlamentarnych (na 300 miejsc ogółem).

Drugie miejsce osiągnęła koalicja radykalnej lewicy, SYRIZA, uzyskując 16,78 proc. głosów i 52 mandaty. Blok pod przywództwem Alexisa Tsiprasa (na zdjęciu) przełamał historycznie dwupartyjny charakter greckiego systemu. Tworzą go grupy radykalnych lewicowców: eurokomunistów, związkowców, socjaldemokratów, ekologów, trockistów, maoistów oraz eurosceptyków z kilkunastu organizacji. Innym ugrupowaniem zaliczanym do radykalnej lewicy, które znajdzie się w parlamencie jest także Komunistyczna Partia Grecji (KKE) z wynikiem 8,48 proc. głosów (26 mandatów).

Miejsca w ławach parlamentarnych zajmie również socjaldemokratyczne ugrupowanie Demokratyczna Lewica z wynikiem 6,10 proc. (19 mandatów). Ugrupowanie to zostało założone przez skłaniających się ku centrum sceny politycznej członków/-inie SYRIZY, którzy nie odrzucają całkowicie programów oszczędnościowych proponowanych przez Unię Europejską.

Poza tym, tuż za SYRIZĄ, na czwartym miejscu z wynikiem 10,60 proc. głosów (33 mandaty) uplasowało się populistyczne ugrupowanie Niezależni Grecy (które powstało wskutek rozłamu w Nowej Demokracji) podobnie do lewicy deklarujące sprzeciw wobec cięć wydatków publicznych. Niepokojem napawa za to dobry wynik neofaszystowskiej partii Złota Jutrzenka, która osiągnęła 6,97 proc. poparcia (21 mandatów), zdecydowanie przekraczając 3-proc. próg wyborczy. W wyborach wzięło udział zaledwie ok. 2/3 uprawnionych do głosowania, co oznacza wyraźny spadek frekwencji.

Lider Nowej Demokracji, Antonis Samaras, zapowiedział utworzenie rządu koalicyjnego. W myśl jego dotychczasowych deklaracji, koalicjantem konserwatystów nie byłby jednak PASOK ani Złota Jutrzenka.

Łukasz Drozda


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


15 lipca:

1892 - Urodził się Walter Benjamin, niemiecki filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, krytyk literacki i eseista.

1922 - Została założona Japońska Partia Komunistyczna.

1930 - Urodził się Jacques Derrida, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofow francuskich. Jeden z gł. przedstawicieli postmodernizmu. Jego pracy zrodziły nurt dekonstrukcjonizmu.

1941 - Chorwaccy faszyści zamordowali Augusta Cesareca, pisarza i lewicowego publicystę.

1955 - RFN: Apel 52 noblistów, z Albertem Einsteinem na czele, do wszystkich państw o wyrzeczenie się stosowania przemocy w polityce międzynarodowej.

1958 - Liban: Amerykańska interwencja zbrojna - 5000 marines wylądowało w Bejrucie.

1987 - Powołano urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - pierwszym rzecznikiem została Ewa Łętowska.

1994 - Gyula Horn (Węgierska Partia Socjalistyczna) został premierem Węgier.


?
Lewica.pl na Facebooku