Serbia: Bez rozstrzygnięć w potrójnej elekcji

[2012-05-07 21:51:03]

Kolejnym państwem, w którym w minioną niedzielę odbyły się wybory jest Serbia. Przyćmiona przez francuskie i greckie głosowania elekcja połączyła w sobie aż trzy plebiscyty. Serbowie wyłonili w ich trakcie zarówno parlament, prezydenta, jak i samorząd lokalny. Był to pierwszy w historii tego państwa przypadek połączenia wszystkich trzech głosowań jednego dnia.

Wybory nie wyłoniły zdecydowanych zwycięzców. W elekcji parlamentarnej zwyciężyła nacjonalistyczna Serbska Partia Postępowa (SNS). Zbudowaną wokół niej koalicję "Poruszymy Serbię" poparło 24,01 proc. wyborców. Minimalnie mniej w ramach bloku "Wybór lepszego życia" otrzymała rządząca do tej pory, liberalna Partia Demokratyczna (DS) - 22,07 proc. głosów. Żadne z tych ugrupowań nie będzie jednak w stanie rządzić samodzielnie. Kluczową rolę w procesie formowania rządu odegra Socjalistyczna Partia Serbii (SPS), która osiągnęła 16,6 proc. głosów. Ugrupowanie to jest w tej sytuacji głównym wygranym nowego, politycznego rozdania. SPS jest byłą partią Slobodana Miloševicia, obecnie kierowaną przez jego byłego rzecznika prasowego, a dzisiaj szefa MSW, Ivicę Dačicia (na zdjęciu).

Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem wydaje się być w tej sytuacji kontynuacja dotychczasowej koalicji DS i SPS, drugie z tych ugrupowań będzie mieć jednak od tej pory w jej ramach zdecydowanie silniejszą pozycję. Wg prognoz SNS przypadnie 73, DS 67, a SPS 45 mandatów na 250 miejsc w parlamencie ogółem. Żadnych mandatów nie otrzyma natomiast ultraprawicowa Serbska Partia Radykalna, której kandydatom nie udało się sforsować progu wyborczego.

Bez rozstrzygnięcia zakończyła się również I tura wyborów prezydenckich. Obecna głowa państwa, Boris Tadić z DS, otrzymał 25,33 proc. głosów. Tomislava Nikolicia, przywódcę SNS, poparło 24,99 proc. wyborców. Najwięcej głosów spośród pozostałych 10 kandydatów zebrał Dačič - 14,24 proc. Lider Demokratycznej Partii Serbii, były premier Vojislav Koštunica zdobył 7,44 proc., kandydat Zjednoczonych Regionów Serbii, minister zdrowia Zoran Stanković 6,56 proc., a kandydat ugrupowania liberalno-demokratycznego Zwrot Čedomir Jovanović 5,03 proc. II tura wyborów odbędzie się 20 maja.

Frekwencja w głosowaniach wyniosła 48,24 proc.

Serbia zmaga się obecnie z poważnym kryzysem gospodarczym, do którego symptomów zaliczyć można m.in. wysokie, 24-proc. bezrobocie.

Łukasz Drozda


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


14 lipca:

1789 - Zdobycie Bastylii przez lud Paryża - początek Rewolucji Francuskiej.

1873 - Górnicy kopalni cynku Szarlej w Piekarach Śl. rozpoczęli strajk okupacyjny. W starciach z pruską policją i wojskiem, zginęło 9 górników. Strajk zakończono po 5 dniach. Udało się uzyskać podwyższenie wynagrodzeń, skrócenie dniówek dla młodocianych i kobiet

1877 - USA: Podczas strajku generalnego w Chicago doszło do walk robotników z policją. Co najmniej 30 osób zginęło od kul policji.

1878 - USA: Wielki strajk kolejarzy.

1896 - Urodził się Buenaventura Durruti, hiszpański anarchista, działacz polityczny i związkowy, przywódca CNT-FAI.

1979 - Nikaragua: Upadek prawicowego reżimu Somozy - władzę przejmują sandiniści.

1986 - Francja: W przemówieniu z okazji Dnia Bastylii, prezydent Mitterand oświadczył, że nie podpisze dekretu rządu Chiraca o reprywatyzacji 65 przedsiębiorstw państwowych.


?
Lewica.pl na Facebooku