Szwajcaria: Początek wizyty Aung San Suu Kyi w Europie
[2012-06-14 12:52:42]
![]() To pierwszy od 24 lat przyjazd słynnej dysydentki do Europy. Większość tego czasu spędziła ona w areszcie domowym, będącym karą ze strony birmańskiego reżimu. Pozostawała ona w tego rodzaju izolacji przez aż 15 z ostatnich 22 lat. Z powodu represji Aung San Suu Kyi nie była w stanie odebrać m.in. przyznanego jej w 1991 r. Nobla. W związku z tym polityczka odwiedzi m.in. Oslo, gdzie wygłosi spóźnioną o 21 lat mowę z okazji tego wyróżnienia. Szef komitetu noblowskiego, Thorbjørn Jagland, stwierdził, że będzie to jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w historii tej nagrody. W Norwegii opozycjonistka odwiedzi również siedzibę Fundacji Rafto w Bergen, gdzie odbierze nagrodę imienia norweskiego działacza na rzecz praw człowieka, Thorolfa Rafto, przyznaną jej w 1990 r. Następnie birmańska polityczka uda się do Irlandii, gdzie zostanie uhonorowana poprzez wręczenie nagrody Amnesty International. W Wielkiej Brytanii będzie mieć z kolei okazję po raz pierwszy zobaczyć dwoje swoich wnuków, a także zostanie uhonorowana przez obie izby parlamentu, co jest przywilejem należnym z reguły jedynie głowom państw. Wizyta ta rozpocznie się w następną środę, w dniu 67. urodzin liderki Narodowej Ligi Demokracji. Podróż po Europie zakończy wizyta we Francji, do której polityczka uda się na osobiste zatroszczenie nowego prezydenta, François Hollande’a. Aung San Suu Kyi opuściła Europę w 1988 r., aby opiekować się swoją umierającą matką. Jako córka birmańskiego bohatera z okresu walki o niepodległość tego państwa, generała Aung San, stanęła wówczas na czele ruchu przeciwników wojskowej junty rządzącej państwem. Po osłabnięciu autorytarnego charakteru tutejszego systemu, została wybrana w kwietniowych wyborach uzupełniających na deputowaną niższej izby parlamentu (Pyithu Hlattaw). Było to pierwsze od lat demokratyczne głosowanie w Birmie (Myanmar). Mimo tego reżim, na którego czele stoi obecnie emerytowany wojskowy, prezydent Thein Sein, wciąż nie jest skłonny do oddania władzy. Ostatnio docierają również niepokojące sygnały o sytuacji we wschodniej części państwa, gdzie w wyniku inspirowanych przez rząd walk pomiędzy buddystami i muzułmanami na przestrzeni tygodnia zginęło co najmniej 21 osób. Wizyta w Europie jest drugą podróżą zagraniczną noblistki od czasu ponownego otrzymania przez nią paszportu. Niedawno spędziła już 5 dni w Tajlandii w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Bangkoku. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
15 lipca:
1892 - Urodził się Walter Benjamin, niemiecki filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, krytyk literacki i eseista.
1922 - Została założona Japońska Partia Komunistyczna.
1930 - Urodził się Jacques Derrida, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofow francuskich. Jeden z gł. przedstawicieli postmodernizmu. Jego pracy zrodziły nurt dekonstrukcjonizmu.
1941 - Chorwaccy faszyści zamordowali Augusta Cesareca, pisarza i lewicowego publicystę.
1955 - RFN: Apel 52 noblistów, z Albertem Einsteinem na czele, do wszystkich państw o wyrzeczenie się stosowania przemocy w polityce międzynarodowej.
1958 - Liban: Amerykańska interwencja zbrojna - 5000 marines wylądowało w Bejrucie.
1987 - Powołano urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - pierwszym rzecznikiem została Ewa Łętowska.
1994 - Gyula Horn (Węgierska Partia Socjalistyczna) został premierem Węgier.
?