Piotrków Trybunalski: Twórca Antykomor.pl skazany (akt.)
[2012-09-14 19:24:29]
14 września Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim skazał Roberta Frycza na karę roku i trzech miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie. Skazany nie będzie odbywał kary w więzieniu. Sąd uznał twórcę strony internetowej Antykomor.pl winnym znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Akt oskarżenia zarzucał też Fryczowi posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami, ale od tego zarzutu sąd go uniewinnił. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona skazanego zapowiedziała, że złoży apelację, natomiast Robert Frycz uznał decyzję sądu za zamach na wolność słowa.
Zdaniem Roberta Frycza jego strona internetowa miała charakter satyryczny. Rejestrował na niej liczne wpadki i gafy prezydenta. Na stronie publikowane były krytyczne opinie o nim, fotomontaże, a także gry polegające na strzelaniu do wizerunku Komorowskiego. W maju ubiegłego roku uzbrojeni funkcjonariusze ABW wtargnęli do mieszkania Frycza. Zabezpieczono wówczas jego laptopa oraz nośniki danych.
W nowoczesnej demokracji sankcje karne za obrażenie głowy państwa są nie na miejscu, zwłaszcza że Europejski Trybunał Praw Człowieka od dziesięcioleci uchyla takie wyroki - powiedziała Dunja Mijatović, przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów.
Mijatović, odnosząc się do skazania Roberta Frycza, wezwała do dekryminalizacji zapisów polskiego prawa o zniesławieniu. Przedstawicielka OBWE uważa, że wyrok powinien być zrewidowany.
fot. Wikimedia Commons
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1892 - Urodził się Walter Benjamin, niemiecki filozof, teolog, teoretyk kultury, tłumacz, krytyk literacki i eseista.
1922 - Została założona Japońska Partia Komunistyczna.
1930 - Urodził się Jacques Derrida, jeden z najwybitniejszych współczesnych filozofow francuskich. Jeden z gł. przedstawicieli postmodernizmu. Jego pracy zrodziły nurt dekonstrukcjonizmu.
1941 - Chorwaccy faszyści zamordowali Augusta Cesareca, pisarza i lewicowego publicystę.
1955 - RFN: Apel 52 noblistów, z Albertem Einsteinem na czele, do wszystkich państw o wyrzeczenie się stosowania przemocy w polityce międzynarodowej.
1958 - Liban: Amerykańska interwencja zbrojna - 5000 marines wylądowało w Bejrucie.
1987 - Powołano urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - pierwszym rzecznikiem została Ewa Łętowska.
1994 - Gyula Horn (Węgierska Partia Socjalistyczna) został premierem Węgier.