Estonia: Bezpłatna komunikacja miejska w Tallinie

[2012-12-31 13:30:55]

Od 1 stycznia 2013 r. Tallinn jako pierwsza stolica na świecie wprowadza bezpłatną komunikację miejską. Mimo obecności tej idei wśród inżynierów komunikacji od lat 50-tych XX wieku jest to pierwsza tego typu decyzja na tak szeroką skalę.

Decyzja o wprowadzenia „taryfy zerowej” dla obszaru miasta Tallinn zapadła w kwietniu 2012r. na posiedzeniu Rady Miasta, została ona jednak poprzedzona referendum lokalnym w którym 75 proc głosujących poparło tę ideę. Postanowiono wówczas o wprowadzeniu ulgi dla wszystkich mieszkańców Tallinna posiadających zameldowanie w tym mieście oraz dla wszystkich Estończyków poniżej 19 roku życia i innych grup społecznych mających dotąd prawo do ulgowych przejazdów.

Przyjezdni oraz mieszkańcy innych estońskich miast będą musieli nadal płacić za komunikację miejską i władze miejskie tłumaczyły tę decyzję chęcią zwiększenia wpływów do miejskiej kasy poprzez meldowanie się mieszkańców okolic w stolicy, płaceniem w niej podatków i w rezultacie przyszłą przeprowadzką do Tallinna.

Władze Tallinna podkreślają, że stołeczna komunikacja jest dotowana z budżetu miasta, a dochody z biletów pokrywają od 30 do 40 proc. jej kosztów. Pełne dotowanie nie będzie więc dużym obciążeniem.

Stolica Estonii liczy sobie ok. 400 tys. mieszkańców i jest największym miastem gdzie wprowadzono bezpłatną komunikację miejską na świecie. Bezpłatna komunikacja miejska funkcjonuje obecnie w Belgii i Niemczech dla wszystkich linii komunikacji miejskiej w miastach do 70 tys. mieszkańców lub w dużych miastach jak np. w Portland w USA czy w Zagrzebiu, lecz tylko na wybranych liniach.

Należy podkreślić, że praktyczna realizacja „taryfy zerowej” w Estonii byłaby znacznie utrudniona bez postępów Estonii w dziedzinie realizacji e-demokracji. W 2007r. wprowadzono możliwość głosowania przez Internet dla wszystkich obywateli. Możliwe jest dzięki dowodom osobistym ze specjalnym chipem i technologia ta jest również zastosowana w osobistych kartach komunikacji miejskiej.

Szymon Andrzejewski



Fot. Wikimedia Commmons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku