Niemcy: Wyborcza niespodzianka w Dolnej Saksonii
[2013-01-23 15:51:47]
![]() Jednak rywalka chadeków, SPD i jej lider w tym landzie Stephan Weil, poprawiła wynik z roku 2008 o ponad dwa punkty procentowe, zdobywając 32,6% poparcia elektoratu. Największym wzrostem poparcia wykazała się partia Zielonych, na którą oddano 13,7%. głosów (5,7% więcej niż w roku 2008). Po przeliczeniu głosów na mandaty poselskie okazało się, że koalicja SPD-Zieloni dysponować będzie w landtagu jednym mandatem więcej. Partia Lewicy i Partia Piratów - zdobywając zaledwie 3,1% (mniej o 4% niż w 2008) i 2,1% - nie zdołały wejść do parlamentu krajowego w Hanowerze. Sensacyjnie wysokie w stosunku do sondaży przed wyborami poparcie dla Wolnych Demokratów wynika zdaniem obserwatorów z faktu, że bardzo wielu tradycyjnych zwolenników partii CDU poparło FDP. Niemiecka ordynacja wyborcza, zarówno na poziomie landowym jak i federalnym, przewiduje bowiem możliwość oddania dwóch głosów - jednego na konkretnego kandydata, a drugiego na partię. Niedzielne wybory w Dolnej Saksonii uważane są przez wszystkich za probierz nastrojów przed wyborami powszechnymi we wrześniu 2013 roku. W walce wyborczej w tym landzie oprócz lokalnych polityków angażowali się także czołowi politycy najważniejszych partii, w tym Angela Merkel i Peer Steinbrück. W landzie tym przez ostatnich 10 lat rządziła chadecko-liberalna koalicja, którą od roku 2010 kierował David McAllister, niemiecki polityk pochodzenia szkockiego. Wygrana koalicji SPD-Zieloni oznacza, że zmieni się także układ sił w drugiej izbie parlamentu RFN - Bundesracie. SPD i Zieloni uzyskają tym samym większość w tej izbie i mogą blokować wiele projektów ustaw rządzącej na poziomie federalnym koalicji CDU/CSU-FDP. Komentatorzy podkreślają wysoką frekwencję wyborczą. Pomimo niesprzyjającej pogody, mrozu i opadów śniegu, do urn wyborczych poszło prawie 60% z 6,1 mln uprawnionych do głosowania mieszkańców Dolnej Saksonii. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?