Wietnam: Zagraniczne fabryki spalone podczas antychińskich protestów
[2014-05-14 07:57:27]
Demonstracje 13 maja wieczorem przebiegały początkowo w sposób pokojowy, jednak przerodziły się w zamieszki, gdy grupy ekstremistów sprowokowały tłum do włamania się do fabryk - poinformował w środę Tran Van Nam, przedstawiciel władz prowincji Binh Duong, gdzie doszło do zamieszek. Jego wypowiedź cytuje portal informacyjny VnExpress. Protestujący podpalili co najmniej 15 fabryk należących do zagranicznych inwestorów, a kilkaset innych zdewastowali lub splądrowali, przy czym doszło do ataków na pracowników ochrony oraz bliżej niezidentyfikowanych "zagranicznych ekspertów". Około 20 000 pracowników parków przemysłowych w prowincji Binh Duong protestowało we wtorek późnym wieczorem przeciwko działaniom Chin na spornych akwenach. Z tłumu wyłoniły się pomniejsze grupy, które zaatakowały fabryki należące - jak sądzono - do chińskich inwestorów. W rzeczywistości część tych zakładów jest tajwańska lub południowokoreańska - poinformował Tran Van Nam. 14 maja rano na ulicach znajdowali się wciąż mężczyźni na motorach, a żadna fabryka nie podjęła pracy - przekazał anonimowo przedstawiciel administracji jednego z parków przemysłowych. Na miejscu znajdują się oddziały prewencji policji. Według jednego z menedżerów zagraniczne zakłady wywieszają na swoich bramach transparenty popierające roszczenia Wietnamu do Wysp Spratly i Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim, o które Hanoi toczy spór z Pekinem. Napięcie na bogatym w zasoby naturalne Morzu Południowochińskim wzrosło w ubiegłym tygodniu, gdy Chiny pod eskortą swych okrętów przyholowały dużą platformę wiertniczą na Wyspy Paracelskie, które według Wietnamu podlegają jego suwerenności. Doszło tam także do kolizji jednostek pływających Chin i Wietnamu, a obie strony oskarżają się wzajemnie o umyślne taranowanie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?