Ukraińcy podzieleni w ocenie Euromajdanu
[2014-11-21 19:12:47]
Odmiennie postrzegają Euromajdan poszczególne regiony Ukrainy. Za „świadomą walkę obywateli” uważa to wydarzenie 70,5 proc. mieszkańców Zachodniej Ukrainy, 47,9 proc. w Centrum, 20,1 proc. na Południu, 22,3 proc. na Wschodzie i tylko 3,2 proc. w Donbasie. Jako zamach stanu ocenia Euromajdan aż 72,1 proc. mieszkańców Donbasu, 39,8 proc. osób na Wschodniej Ukrainie, 33,6 proc. na Południu, 18,1 proc. w Centrum i 7,9 proc. na Zachodzie. Przy czym charakterystyczne jest, że o ile w pozostałych częściach kraju większość przeciwników Euromajdanu postrzega go jako „zamach stanu przygotowany przez opozycję polityczną”, to w Donbasie respondenci kładą nacisk na „wsparcie Zachodu” (50,7 proc. do 21,4 proc.). Jedynie stosunkowo neutralna kategoria Euromajdanu jako „żywiołowego protestu obywateli” znajduje mniej więcej taki sam poziom zwolenników we wszystkich regionach kraju – od 17,3 proc. na Zachodzie do 21,6 proc. na Wschodzie (z wyjątkiem Donbasu, gdzie postrzega to w ten sposób zaledwie 7,8 proc. respondentów). Badanie opinii przeprowadzone zostało przez Fundację „Demokratyczne Inicjatywy im. Ilka Kuczierywa” i Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. Stosunek do tego najważniejszego wydarzenia w najnowszej historii kraju dotąd jest bardzo niejednoznaczny. Zwłaszcza wobec tego, co dzieje się obecnie: państwo ukraińskie zmniejszyło swój obszar, na Wschodzie wojna, w kraju buszuje ekonomiczny kryzys, państwo podnosi ceny usług komunalnych a zamraża emerytury i wypłaty (a właściwie zmniejsza je, obcinając świadczenia socjalne), zaś wejście w życie porozumienia o stowarzyszeniu z UE przeniesiono na koniec 2015 roku. A otrzymaliśmy to jako dodatek do wszystkich problemów, które towarzyszyły i starej władzy: korupcji, nacisków ma media, fałszerstw wyborczych” - komentują wyniki sondy dziennikarze ukraińskiego dziennika „Wiesti” Juliana Skibickaja, Maksim Kukało i Taras Kozub. Rozczarowania efektami Euromajdanu nie ukrywa część jego najbardziej zagorzałych uczestników, którzy walczą obecnie w ochotniczych oddziałach w Donbasie. - W batalionach chłopcy rozumieją, że mamy w tym momencie wroga zewnętrznego. A za obecną władzę zabierzemy się później. Oni mają jeszcze czas, żeby się opamiętać. Powiedz, czy ta władza uporała się z korupcją? Czy choć jeden sędzia, prokurator został ukarany? Tak, kiedy uporamy się z wrogiem zewnętrznym przyjdziemy do nich z pytaniami. Będzie trzeci Majdan, ale on będzie surowy. Zapytamy, dlaczego oni zasłaniali się wojną i nie zaprowadzili w kraju porządku – zapowiada w wypowiedzi dla „Wiesti” ochotnik z 80. lwowskiego batalionu Taras „Buntar”. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?